Oslepený, vykastrovaný, zavražděný: Český kníže Jaromír skonal na toaletě

V dějinách zápasů o český trůn snad není většího smolaře. Přemyslovský kníže Jaromír na něj usedl celkem třikrát, nikdy se na něm ale příliš neohřál. V rámci mocenských bojů se knížete pokoušeli jeho přemyslovští příbuzní zbavit těmi nejdivočejšími způsoby

27.02.2020 - Judith KrulišováUbohého Jaromíra nechal jeho bratr Boleslav III. Ryšavý vykastrovat a možná by ho čekal osud ještě horší, kdyby s matkou a druhým bratrem neuprchli ze země. Útočiště našli v Bavorsku, ale i tady se s Jaromírem manipulovalo jako s šachovou figurkou. Každý chtěl pro sebe kousek knížecí moci a Jaromír byl ideálním kandidátem na poslušného chráněnce, skrze nějž ostatní uspokojí svůj hlad po moci. 

Trojnásobný kníže smolař

Když se stal Jaromír za jejich pomoci knížetem podruhé, přišla nečekaná rána. Sice z rodiny, ale z jiné strany. Tentokrát ho sesadil jeho druhý bratr Oldřich. Jaromír utekl nejdříve do Polska a pak do Říše. Král Jindřich II. mu ale nepomohl, právě naopak, nechal ho uvěznit v Utrechtu. Ve vězení Jaromír strávil dlouhých 21 let! Ani tam se nenechal zlomit a stále choval naději na slavný návrat. Nakonec se dočkal a potřetí se stal knížetem. Kdoví, kdyby znal svůj budoucí osud, možná by si nechal zajít chuť.

TIP: Rok 1000 v českých zemích: Co se dělo v přemyslovském knížectví?

Když byl Oldřich r. 1033 obviněn císařem Konrádem II. z úkladů proti jeho osobě a sesazen, ustavilo říšské vojsko na podzim 1033 potřetí Jaromíra českým knížetem. Podle dohody se měl o vládu dělit s bratrem Oldřichem, kvůli kterému o trůn už jednou přišel. Již na jaře příštího roku však byl Oldřich císařem propuštěn a byl mu navrácen knížecí titul. Podmínkou bylo, že se o vládu bude dělit s Jaromírem a svým synem Břetislavem. Jenže – když jde o moc, žádný Přemyslovec nezná bratra. Jaromír byl poté na Oldřichův příkaz oslepen a uvězněn.

Když Oldřich zemřel, vykastrovaný, oslepený a léty věznění oslabený Jaromír se raději zřekl nároku na trůn. Život mu tohle gesto však nezachránilo. V roce 1035 byl zřejmě z vůle Vršovců zavražděn. Bizarní jsou okolnosti jeho smrti – když v noci seděl na záchodě, probodl ho vrah oštěpem zespodu až do břišní dutiny.


Další články v sekci