Rozsáhlý výzkum: Cvičení je pro duševní zdraví přínosnější než léky

Doposud nejobsáhlejší tematická studie naznačuje, že fyzická aktivita je při léčbě deprese a úzkostí účinnější než poradenství nebo léky.

06.03.2023 - Stanislav MihulkaPodle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí přibližně jeden z osmi lidí na planetě (asi 970 milionů lidí) nějakou duševní poruchou. Ekonomiku to stojí každoročně asi 2,5 bilionů dolarů (přibližně 55 bilionů Kč). Už nějakou dobu také víme, že k dobré duševní kondici přispívá tělesný pohyb. Otázkou je, jak moc.

Cvičením k duševnímu zdraví

Odborníci Univerzity Jižní Austrálie zpracovali rozsáhlou studii, ve které zjišťovali, jak významný je vlastně přínos cvičení a dalších tělesných aktivit pro duševní zdraví. Výsledky doposud nejrozsáhlejšího výzkumu na toto téma zveřejnil odborný časopis British Journal of Sports Medicine.

Ben Singh a jeho tým zpracoval celkem 97 souhrnných studií a 1 039 experimentálních studií se 128 119 účastníky. Dospěli k tomu, že fyzická aktivita je extrémně prospěšná pro zmírňování symptomů deprese a úzkosti. Přínos je až takový, že tělesná aktivita je pro zvládání depresí a úzkostí 1,5 účinnější než konzultace s psychologem nebo standardně užívané léky.

Výzkumníci také zjistili, že cvičení může na duševní kondici působit rychle, již v řádu týdnů. Největší přínos z tělesné aktivity mají podle všeho lidé s depresí, těhotné ženy a ženy po porodu, fyzicky zdraví lidé, a také pacienti s HIV nebo s nemocnými ledvinami. 

TIP: Vědci objevili 44 genetických faktorů spojených s depresí

Náš výzkum potvrzuje, že cvičení může podstatně omezit projevy depresí a úzkostíZa velmi důležité považují zjištění, že pro zlepšení duševní kondice není nutné intenzivní a časté cvičení. Stačí se jen více hýbat,shrnuje závěry Ben Singh.


Další články v sekci