Šikovní bratranci: Prastará lovecká kopí neandertálců zabíjela na dálku

29.01.2019 - Stanislav MihulkaNeandertálci bývají zobrazováni jako naši nešikovní a neotesaní bratranci. Podle nové studie britských experimentálních archeologů, to ale s nimi určitě nebylo tak zlé. Vše nasvědčuje tomu, že dokázali vyrábět natolik pokročilé zbraně, že s nimi bez větších problémů mohli zabíjet na dálku.

Badatelé si pro účely tohoto experimentu vyrobili repliky takzvaných kopí ze Schöningenu. Originály těchto dřevěných kopí jsou přitom staré asi 300 tisíc let. Pocházejí z povrchového hnědouhelného dolu v německém Schöningenu, kde byla odkryta v letech 1994 až 1999, společně s asi 16 tisíci zvířecími kostmi.

TIP: Důkazy z jeskyní mluví jasně: Neandertálci byli kanibalové

Zároveň jde o nejstarší kompletně zachovalé lovecké zbraně na území Evropy, které byly doposud nalezeny. Archeologové si s replikami zaházeli a zjistili, že s nimi neandertálci nepochybně mohli trefit vzdálený cíl a případně ho i zabít. Podle nich jde o další důkaz, že neandertálci nebyli neohrabaní troubové. Nejspíš mohli lovit nebo bojovat na dálku, což jim umožňovalo používat různé lovecké strategie.


Další články v sekci