Smutná bilance: Australské požáry letos zasáhly až 3 miliardy zvířat

20.09.2020 - Vilém KoubekPlameny, které od konce loňského roku sužovaly Austrálii, se podle nejnovějších odhadů zapíšou do učebnic jako jedna z nejhorších přírodních katastrof moderní historie.

Ještě začátkem roku se odhadovalo, že australské požáry zabijí nebo ovlivní život až 1,25 miliardy zvířat. Prognóza se však bohužel ukázala jako velmi mírná: Živel nakonec zasáhl území o rozloze 11,46 milionu hektarů, obývané až třemi miliardami živočichů. Dle propočtů ochránců přírody z WWF-Australia oheň zabil nebo donutil k přesunu 143 milionů savců, 2,46 miliardy plazů, 180 milionů ptáků a 51 milionů žab. 

Drsné časy přicházejí

Vědci pochopitelně hledají odpověď na otázku, proč byly požáry v Austrálii tak devastující? Především, jihovýchod Austrálie zažívá neobvykle sucho a nejdelší období podprůměrných srážek za posledních 120 let. To podle vědců souvisí s extrémnější podobou fenoménu dlouhodobých klimatických cyklů přezdívaných Indické Niño.

TIP: Snímky z vesmíru odhalují šokující rozsah požárů v Austrálii

Tyto cykly, při nichž jsou vody východního Indického oceánu teplejší než vody západního Indického oceánu, mají zásadní vliv na množství srážek v Austrálii. V poslední době je však těchto událostí méně, což bohužel znamená i méně srážek, vyšší teploty i více požárů. Podle vědců je na vině především stoupající teplota Indického oceánu. Podle Andrewa Kinga z University of Melbourne budou podobná léta, jako to minulé stále častější. Austrálii a její přírodu tak zřejmě čekají drsné časy.

Největší požáry Austrálie

Austrálie prožívá velmi často rozsáhlé požáry buše. Rizika požárů opakovaně stoupají v suchých létech, která jsou typická pro období, kdy v Pacifiku dochází k abnormální cirkulaci vodních mas označované jako El Niňo. V období od 7. února do 14. března 2009 zuřily požáry buše ve státě Victoria na ploše půl milionu hektarů. Oheň zničil více než dvě tisícovky obytných domů a 2 000 dalších staveb. O život přišlo 173 lidí. Nebyl to však zdaleka nejrozsáhlejší požár buše v historii Austrálie.

V roce 1851 zachvátil oheň 5 milionů hektarů buše ve státě Victoria. Zahubil milion ovcí a tisíce kusů skotu. O život přišlo 12 lidí. V roce 1939 shořel v tomto australském státě buš na ploše dvou milionů hektarů a v roce 1944 tu strávily plameny buš na rozloze milionu hektarů.


Další články v sekci