Sváteční záhada: Proč se na Vánoce rodí tak málo dětí?

Na Vánoce, Nový rok nebo třeba Den díkůvzdání má narozeniny nápadně méně lidí. Proč to tak je?

24.12.2019 - Stanislav Mihulka



Vánoce a Nový rok jsou dny oslav v mnoha částech světa. Lidé se setkávají se svými blízkými a zažívají společnou radost a pohodu. Jedna věc se ale během vánočních a novoročních svátků slaví velmi málo. Jsou to narozeniny. V této době se totiž rodí nápadně méně dětí, nežli v jiných částech roku.

Úplně to bije do očí. V USA, Austrálii i na Novém Zélandu mají úplně nejméně narozených dětí 25. prosince. V Anglii, Walesu a Irsku je tento den druhý v pořadí, hned za 26. prosincem, kdy Britové slaví „Boxing Day“. A v USA jsou na prvních čtyřech příčkách dnů s nejméně dětmi kromě 1. svátku vánočního ještě Boxing Day, Nový rok a Den díkuvzdání. Podle roků a míst se údaje poněkud liší, ale na Vánoce, tedy 25. prosince, se ve Spojených státech narodí o 30 až 40 procent méně dětí, oproti dnu, kdy je naopak nejvíce porodů.

TIP: Antropolog vysvětluje: Proč máme tak rádi svátky a tradice?

Proč tomu tak je? Vysvětlení této vánoční záhady je ve skutečnosti docela prosté. V dnešní době je totiž možné do jisté míry určit datum porodu předem. Jedním z hlavních důvodů je, že lékaři neplánují císařské řezy na svátky, pokud to není nezbytně nutné. Přitom se dnes ve Spojených státech rodí císařským řezem asi jedna třetina dětí. To samé platí i pro komplikovanější „přirozené“ porody, kdy lékaři porod vyvolávají. Prostě ho vyvolají až po svátcích.

V Anglii, Walesu a na Novém Zélandu se rodí nápadně méně dětí i na 1. dubna. Apríl tam ale není státním svátkem, takže se v tomto případě projevují poněkud jiné mechanismy. Tentokrát je to zřejmě hlavně kvůli matkám, které nechtějí, aby jejich dítě slavilo narozeniny na Apríla. Ostatní lidé by si z něj mohli tropit žerty.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci