Velký měsíční návrat: NASA oznámila jména astronautů mise Artemis II

Od první výpravy lidstva k Měsíci uplynulo již více než 54 let. Za tuto dobu se k našemu souputníkovi vypravilo 24 pozemšťanů a 12 z nich vstoupilo na jeho povrch. Nyní NASA oznámila jména čtveřice jejich odvážných následovníků.

04.04.2023 - Martin ReichmanNASA oznámila členy posádky mise Artemis II, která se v příštím roce vypraví na oblet Měsíce. Posádku mise tvoří tři Američané – velitel Reid Wiseman, pilot Victor Glover, letová specialistka Christina Kochová a kanadský letový specialista Jeremy Hansen

Pro velitele Wiseman půjde o druhou cestu do vesmíru – v roce 2014 strávil na Mezinárodní vesmírné stanici 165 dnů, během kterých absolvoval i dva výstupy do otevřeného prostoru. Podruhé se do vesmíru podívá i pilot Victor Glover, který na ISS strávil 168 dnů v rámci mise SpaceX Crew-1. Největšími zkušenostmi se z oznámených členů posádky Artemis II může pochlubit letová specialistka Christina Kochová. Čtyřiačtyřicetiletá elektroinženýrka a astronautka Christina Kochová je rekordmankou mezi ženami, pokud jde o dobu strávenou nepřetržitě ve vesmíru – na ISS strávila 328 dnů. Kochová společně s Jesiccou Meirovou vytvořily první čistě ženskou dvojici, která absolvovala samostatný výstup do otevřeného vesmíru.

Čtvrtým do party mise Artemis II je Jeremy Hansen, pro kterého půjde o premiéru. Bude také prvním kanadským a neamerickým astronautem, který poletí k Měsíci. Tento vystudovaný fyzik a bývalý vojenský pilot je mimo jiné i členem Královské kanadské geografické společnosti.

Kosmická loď Orion se s čtveřicí následovníků Cernana, Aldrina a Armstronga na palubě vydá po startu a obletu Země na cestu, po které naposledy letělo Apollo 17 před více než padesáti lety. Celá mise by měla trvat zhruba deset dnů, a i když tato čtveřice na Měsíci nepřistane, při jeho obletu se dostane nejdále od domovské planety, kam se kdy lidé vypravili. Novou raketu Space Launch System (SLS) a kosmickou loď Orion otestovala již v loňském roce mise Artemis I.

TIP: NASA úspěšně odstartovala program Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc

Podle plánu by měla posádka lunárního modulu odstartovat v listopadu příštího roku. Cesta bude zároveň zásadní zkouškou před třetí misí programu, která bude mít za cíl přímo na povrch Měsíce dopravit první ženu. Hlavním cílem programu Artemis je vybudování trvale obydlené základny na Měsíci a později i cesta lidské posádky k Marsu.


Další články v sekci