Vítejte v Monowi: Americké vesničce s jediným stálým obyvatelem

Čtyřiaosmdesátiletá Elsie Eilerová zastává ve vesnici Monowi funkci starostky, úřednice, knihovnice, barmanky a pokladníka. Je zde totiž jedinou trvale žijící obyvatelkou...

05.02.2018 - Zuzana RychláV roce 1930, kdy se do vesnice Monowi uprostřed amerického státu Nebraska přistěhovali rodiče Elsie Eilerové, zde žilo okolo 120 stálých obyvatel. Ve vesničce fungovaly tři obchody s potravinami, železnice, několik restaurací a bylo zde i vězení. Dnes je Elsie jejím posledním stálým obyvatelem.

Kromě toho Elsie zastává i funkci starostky, úřednice, knihovnice, barmanky a pokladníka. Když například žádala o licenci na prodej alkoholu, povolení si jako tajemnice obce vystavovala sama. 

Vylidňování Monowi začalo brzy po druhé světové válce, kdy lidé ze středozápadu odcházeli za štěstím do větších měst. Církev zde fungovala ještě v roce 1960 a do roku 1974 se držela i škola. V polovině sedmdesátých let se z vísky odstěhovaly obě děti Elsie Eilerové a počet obyvatel tehdy klesl na osmnáct. O dvacet let později již zde zůstala Elsie se svým manželem Rudym.

V roce 2004, kdy Rudy zemřel, zůstala Elsie jediným stálým obyvatelem Monowi. Víska se tak stala místem s oficiálně nejmenší populací v USA. Do té doby držela rekord obec Gross v Nebrasce, kde trvale žili dva lidé.

  • Zdroj textu

    BBC

  • Zdroj fotografií

    BBC, Flickr


Další články v sekci