Webbův teleskop zachytil okouzlující nadzvukový výtrysk mladé hvězdy

Astronomové využili výkonný Webbův teleskop k pozorování blízkého Herbigova–Harova objektu HH 211, který je jedním z nejbližších a nejmladších svého druhu

18.09.2023 - Stanislav Mihulka



Malým mlhovinám podobné pozoruhodné Herbigovy–Harovy objekty jsou projevem aktivity nově zrozených hvězd. Tato hvězdná nemluvňata bývají velmi divoká a vyvrhují hmotu v podobě polárních výtrysků, které se řítí vesmírem velkou rychlostí a vykreslují často velmi estetické struktury.

Jedním z takových objektů je Herbig-Haro 211 (HH 211). Jde o dvojici protilehlých polárních výtrysků hmoty, které letí nadzvukovou rychlostí. Vyvrhla je mladá hvězda, která se nachází v souhvězdí Persea, ve vzdálenosti zhruba 1 000 světelných let od Země. Jde tak o jeden z nejbližších a také nejmladších objektů tohoto typu, jaký známe.

Pozorování hvězdného mláděte

Hvězda objektu HH 211 se podle vědců zrodila teprve před pár desítkami tisíc let a její hmotnost odpovídá zhruba jen 8 % Slunce. Hvězdné mládě má ale ještě dostatek času k hromadění hmoty, která se nachází v jeho blízkosti. Odborníci předpokládají, že vyroste do hvězdy podobné našemu Slunci.

TIP: Fantastický snímek hvězdné porodnice Rho Ophiuchi je oslavou prvního výročí dalekohledu Jamese Webba

Uvedené vlastnosti dělají z objektu HH 211 ideální cíl pro pozorování Vesmírným dalekohledem Jamese Webba v oblasti blízce infračerveného záření. Chopil se toho vědecký tým, který vedl Tom Ray z Dublinské univerzity a detailně prozkoumal strukturu výtrysků, tvořených vodíkem, oxidem uhelnatým, monooxidem křemíku a dalšími látkami. Ve studii, zveřejněné v prestižním časopisu Nature, vědci mimo jiné popisují rychlost pohybu vnějších částí objektu HH 211, kterou odhadují v rozmezí 80 až 100 kilometrů za sekundu.


Další články v sekci