Z původně létající superjachty má být nově „jen“ luxusní vzducholoď

Švýcarští vývojáři od základů přepracovali svůj koncept létající superjachty. Jejich AirYacht 2 by se mohla do vzduchu poprvé vznést již za dva roky.

08.05.2024 - Martin ReichmanV roce 2022 představili švýcarští vývojáři Guillaume Hoddé a Matthieu Ozanne, ve spolupráci s francouzským designérem Franckem Darnetem, originálně pojatou kombinaci vzducholodě a luxusní superjachty. Jejich AirYacht představovala 200 metrů velkou, heliem plněnou vzducholoď, doplněnou o 52 metrů dlouhé plavidlo, určené pro pohyb po vodě. Přestože podobné koncepty zpravidla nikdy neopustí svět rýsovacích prken, osud AirYachty by mohl být jiný – švýcarští vývojáři totiž nyní přicházejí s verzí AirYacht 2.

Jachta bez jachty

Přepracovaná verze jejich plavidla má nabídnout více prostoru a pojmout více pasažérů – zatímco původní koncept počítal s tříčlennou posádkou a až 12 cestujícími, nově by měla vzducholoď pojmout až 40 cestujících a 12 členů posádky. Ty by na palubu vzducholodě měla vynášet 12místná lanová kabina.

AirYacht 2 - návrat do minulosti s patřičnou dávkou okázalosti a luxusu. (foto: Profimedia)

Tím nejpodstatnějším je ale změna designu a celého konceptu – létající superjachta totiž již není jachtou (pomineme-li přenesený význam tohoto slova). Verze 2.0 již nepočítá s provozem na vodní hladině. AirYacht 2 má být nově podle plánů „jen“ luxusní vzducholodí, která má stoupat až do výšky 10 000 stop (3 048 metrů). O pohon vzducholodě se má starat hybridní systém schopný vyvinout maximální cestovní rychlost 93 kilometry v hodině a v ideálních podmínkách má být energeticky soběstačná po dobu až jednoho týdne.

Podle Guillauma Hoddeho již společnost vyrobila několik prototypů některých subsystémů a v dohledné době by měl vzniknout i funkční prototyp. První letové zkoušky jsou naplánované na rok 2026 a finální verze by mohla být hotová v horizontu dvou let.


Další články v sekci