Život na vysoké noze? V tomto plovoucím domě je to možné

Panamská společnost Ocean Builders představila své plovoucí domy – třípodlažní kapsle umístěné v pobřežních vodách. Každý modul nabízí 77 metrů čtverečních obytné plochy nacházejících se dva a půl metru nad hladinou oceánu.

11.08.2022 - Martin ReichmanSeaPody, jak se tyto plovoucí příbytky nazývají, podle tvůrců snoubí luxus a ekologii s minimalismem. Hlavní obytnou část je možné upravit dle přání zákazníka – může sloužit jako společenská místnost, kancelář nebo třeba posilovna. Součástí každého modulu je malá kuchyně, ložnice s úchvatným 360° výhledem a koupelnou doplněnou o lezeckou stěnu. Ta slouží mimo jiné k výstupu na střechu modulu. Jako volitelné příslušenství lze k SeaPodu připojit „vodní terasu“, sloužící jako místo pro grilování a posezení.

Cílem projektu je nabídnout zákazníkům netradiční bydlení v žádaných přímořských destinacích. To vše v maximálně ekologickém a soběstačném balení. Minimálně druhou část plánu pilotní verze ale zdaleka neplní – v počáteční fázi budou obyvatelé plovoucích domů odkázáni na zásobování pomocí dronů a plavidel. Elektřinu mají zpočátku alespoň z části zajišťovat inženýrské sítě z pevniny a částečně solární panely. Projekt také počítá s odsolovací technologií zajišťující domům pitnou a užitkovou vodu. Jde ale o hudbu budoucnosti – současná fáze projektu počítá s pevnými nádržemi na vodu (které bude nutné pravidelně doplňovat a vyprazdňovat).

TIP: Na vodě je levněji než na suchu: Nedaleko Amsterdamu vzniká plovoucí čtvrť

Ocean Builders hodlá prodej prvních SeaPodů spustit již letos v září, přičemž cena se má pohybovat od 295 000 do 1,5 milionu dolarů za jednotku (6,8 až 35 milionů korun). Smělé plány firmy počítají s dodáním prvních 100 SeaPodů do konce roku 2023 a dalších 1 000 kusů v následujícím roce. Všechny mají být umístěné v Linton Bay Marina v Panamě, společnost ale hledá i další destinace pro možnou expanzi.


Další články v sekci