Žraloci se potápějí a vynořují podle Měsíce a teploty vody

Podle vědců má Měsíc a teplota vody vliv na chování žraloků. Vyplývá to z tříletého výzkumu, při němž zoologové pozorovali žraloka spanilého žijícího na pobřeží Palauské republiky v Tichém oceáně

07.10.2023 - Zuzana TeličkováV rámci výzkumu bylo oštítkováno celkem 39 žraloků, jejichž pohyb byl následně sledován pomocí akustické telemetrie. Vědci z University of Western Australia's Oceans Institute a Australského institutu mořských věd zjistili, že žraloci přebývají za úplňku v hlubokých vodách, kdežto v době, kdy je měsíc v první čtvrti, zůstávají na mělčině. Podobné vzorce chování byly již dříve potvrzeny u mečounů, tuňáků žlutoploutvých nebo tuňáků velkookých.

Důvodem ke změnám chování může být snaha vyhnout se světlu Měsíce, v němž by žraloci byli více viditelní, a tudíž by se snáze stali kořistí větších žraloků.

Cesta za teplem

Kromě světla reagují žraloci spanilí také na změny teploty vody. Zvláště dospělé samičky se v zimě potápějí do hloubky pouhých 35 metrů, zatímco na jaře, kdy se voda oteplí, tráví čas v hloubce 60 metrů. V létě, kdy se oteplují i hlubší vody, žraloci hloubku střídají. Vědci se domnívají, že se snaží udržovat v teplejších vodách, aby šetřili tělesnou energii. Hloubka, do které se potápějí, je navíc závislá na denní době. Ráno jsou žraloci nejhlouběji a v průběhu odpoledne se postupně přibližují hladině.

TIP: Žraločí záhada: V chladných vodách jsou žraloci loveni mnohem častěji

„Takto detailně byly podobné vzorce u žraloků pozorovány poprvé,“ říká vedoucí studie Gabriel Vianna, který považuje výsledky výzkumu za důležité zejména z hlediska ochrany ohrožených druhů. Když budou rybáři vědět, kde se žraloci za určitých podmínek nacházejí, můžou zabránit jejich nechtěnému uvíznutí v sítích. „Na místech jako je republika Palau, která je z velké části závislá na mořském turismu a kde žraloci představují hlavní turistickou atrakci, může mít odchycení několika desítek žraloků z oblíbených potápěčských destinací velmi negativní dopad na národní ekonomiku.“


Další články v sekci