Inspekce z nejvyšších míst: Bombardování Londýna 1940

21.04.2019 - Jiří Suchánek

<p>Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.</p>

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.


Reklama

Zatímco v létě 1940 se Luftwaffe snažila neutralizovat britské Královské letectvo útoky na jeho letiště, základny a radarové stanice, 7. září zahájila zcela novou kapitolu: poprvé masově bombardovala centrum Londýna a ještě téže noci se nálet opakoval. Skončila tím letecká bitva o Británii a začal takzvaný Blitz, tedy německá kampaň proti Londýnu a dalším, zejména anglickým městům.

Noci plné smrti

Právě na britskou metropoli se přitom Němci zaměřili hned zkraje ofenzivy a od 7. září tak Londýňany čekalo 68 nocí, z nichž jen jedna se obešla bez výbuchů bomb a následných požárů. Teprve v polovině listopadu se totiž Luftwaffe zaměřila i na další britská města, nad Londýn se ale i tak někdy vracela.

Následky byly hrozné: do 11. května 1941, tedy dne, který je považován za konec Blitzu, bylo zabito 15 775 Londýňanů a asi 1 400 000 jich přišlo o domovy (přibližně každý šestý obyvatel britské metropole). Zásahům německých pum neunikl ani Buckinghamský palác, sídlo královské rodiny.

TIP: Královna Alžběta II. slaví devadesátiny: Potřebuje Británie ještě monarchii?

Poprvé byl poškozen již 8. září a o pět dnů později, dopoledne 13. září, měli velké štěstí král Jiří VI. a královna Elizabeth, neboť dvě bomby vybuchly přímo v obytné části paláce, kde právě pobývali. Snímek zachycuje královský pár při prohlídce trosek, Jiří VI. má na sobě uniformu velkoadmirála Královského námořnictva. Elizabeth posléze napsala do jednoho ze svých dopisů: „Jsem ráda, že nás vybombardovali. Konečně mám dojem, že se můžu podívat obyvatelům East Endu (londýnská městská část, pozn. aut.) do očí.“ 

  • Zdroj textu:

    II. světová

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907