Inspekce z nejvyšších míst: Bombardování Londýna 1940

21.04.2019 - Jiří Suchánek

<p>Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.</p>

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.


Reklama

Zatímco v létě 1940 se Luftwaffe snažila neutralizovat britské Královské letectvo útoky na jeho letiště, základny a radarové stanice, 7. září zahájila zcela novou kapitolu: poprvé masově bombardovala centrum Londýna a ještě téže noci se nálet opakoval. Skončila tím letecká bitva o Británii a začal takzvaný Blitz, tedy německá kampaň proti Londýnu a dalším, zejména anglickým městům.

Noci plné smrti

Právě na britskou metropoli se přitom Němci zaměřili hned zkraje ofenzivy a od 7. září tak Londýňany čekalo 68 nocí, z nichž jen jedna se obešla bez výbuchů bomb a následných požárů. Teprve v polovině listopadu se totiž Luftwaffe zaměřila i na další britská města, nad Londýn se ale i tak někdy vracela.

Následky byly hrozné: do 11. května 1941, tedy dne, který je považován za konec Blitzu, bylo zabito 15 775 Londýňanů a asi 1 400 000 jich přišlo o domovy (přibližně každý šestý obyvatel britské metropole). Zásahům německých pum neunikl ani Buckinghamský palác, sídlo královské rodiny.

TIP: Královna Alžběta II. slaví devadesátiny: Potřebuje Británie ještě monarchii?

Poprvé byl poškozen již 8. září a o pět dnů později, dopoledne 13. září, měli velké štěstí král Jiří VI. a královna Elizabeth, neboť dvě bomby vybuchly přímo v obytné části paláce, kde právě pobývali. Snímek zachycuje královský pár při prohlídce trosek, Jiří VI. má na sobě uniformu velkoadmirála Královského námořnictva. Elizabeth posléze napsala do jednoho ze svých dopisů: „Jsem ráda, že nás vybombardovali. Konečně mám dojem, že se můžu podívat obyvatelům East Endu (londýnská městská část, pozn. aut.) do očí.“ 

  • Zdroj textu:

    II. světová

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Doc Price (86) se věnuje tetování již přes 60 let a ve městě Plymouth tetuje dodnes zákazníky ve svém salonu.

Revue
Věda

Dělostřelectvo spoléhá na samohybné houfnice M109AGN kalibru 155 mm

 

Válka

Satelit systému Galileo

Vesmír

Za láskou na pláž

krab červený | Vánoční ostrov

Červení krabi žijící na Vánočním ostrově jsou suchozemští a většinu roku přebývají v norách v džungli. Chladné počasí na přelomu října a listopadu však urychlí jejich metabolismus a spustí mnohamilionovou migraci k pobřeží, kde se pak členovci páří a kladou vajíčka do písku. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907