Internetové balony Project Loon budou pomáhat ve zpustošeném Portoriku

10.10.2017 - Stanislav Mihulka

Když hurikány rozmetají mobilní sítě, může se internet vrátit s balóny

Google Loon -<p>Vypuštění balonu Google v roce 2013 na Novém Zélandu</p>
Google Loon -

Vypuštění balonu Google v roce 2013 na Novém Zélandu


Reklama

Portoriko nedávno zasáhl divoký hurikán Irma a brzy po něm další nebezpečné hurikán Maria. Katastrofální počasí po sobě zanechalo miliony lidí bez jídla, pitné vody, elektřiny, a také bez mobilního spojení. Hurikány tam zničily 82 procent stanic mobilní sítě.

Portoriko je teď prakticky odříznuté od světa a svět se jim snaží pomoci. Ke zpustošenému ostrovu vyrážejí i balony Project Loon, sesterské společnosti Google. Tyto heliové balony velikosti tenisového kurtu jsou vlastně létající stanice mobilní sítě.

Project Loon získal provizorní „experimentální“ licenci k tomu, aby s hejnem balónu ve výšce asi 20 kilometrů zajistil nouzovou mobilní síť a internetové připojení pro obyvatele Portorika, a také Amerických Panenských ostrovů, na dobu až šesti měsíců.

TIP: Balóny projektu Loon budou přenášet internet ze stratosféry

Není to poprvé, co společnost Project Loon pomáhá lidem postižených katastrofou. Letos už jejich balóny zasahovaly v Peru, kde extrémní srážky způsobily katastrofální záplavy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Associated Press

  • Zdroj fotografií: weststudionz / Flickr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907