Internetové balony Project Loon budou pomáhat ve zpustošeném Portoriku

10.10.2017 - Stanislav Mihulka

Když hurikány rozmetají mobilní sítě, může se internet vrátit s balóny

Google Loon -<p>Vypuštění balonu Google v roce 2013 na Novém Zélandu</p>
Google Loon -

Vypuštění balonu Google v roce 2013 na Novém Zélandu


Reklama

Portoriko nedávno zasáhl divoký hurikán Irma a brzy po něm další nebezpečné hurikán Maria. Katastrofální počasí po sobě zanechalo miliony lidí bez jídla, pitné vody, elektřiny, a také bez mobilního spojení. Hurikány tam zničily 82 procent stanic mobilní sítě.

Portoriko je teď prakticky odříznuté od světa a svět se jim snaží pomoci. Ke zpustošenému ostrovu vyrážejí i balony Project Loon, sesterské společnosti Google. Tyto heliové balony velikosti tenisového kurtu jsou vlastně létající stanice mobilní sítě.

Project Loon získal provizorní „experimentální“ licenci k tomu, aby s hejnem balónu ve výšce asi 20 kilometrů zajistil nouzovou mobilní síť a internetové připojení pro obyvatele Portorika, a také Amerických Panenských ostrovů, na dobu až šesti měsíců.

TIP: Balóny projektu Loon budou přenášet internet ze stratosféry

Není to poprvé, co společnost Project Loon pomáhá lidem postižených katastrofou. Letos už jejich balóny zasahovaly v Peru, kde extrémní srážky způsobily katastrofální záplavy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Associated Press

  • Zdroj fotografií: weststudionz / Flickr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907