Reklama


Intuice, předtucha a vnuknutí: Existuje u lidí něco jako šestý smysl?

03.10.2017 - redakce 100+1

Zvířata často dokážou „vycítit“ nebezpečí. Jak je to u člověka? Existuje doopravdy něco, co bychom mohli nazvat šestým smyslem?

Šestý smysl -<p>Člověku šestý smysl nejčastěji napovídá, jak by se měl v dané chvíli zachovat.</p>
Šestý smysl -

Člověku šestý smysl nejčastěji napovídá, jak by se měl v dané chvíli zachovat.


Reklama

Šestý smysl, intuici či vnitřní hlas považují někteří vědci za nesmysl, pro mnoho lidí jde ovšem o nepopiratelný fakt. Dokážou zvířata svým vnitřním hlasem zareagovat na blížící se nebezpečí?

Jeden z nejznámějších případů zvířecí intuice byl zaznamenán v Thajsku, kde zvířata v roce 2004 neomylně vycítila příchod ničivé tsunami a prchla na bezpečná vyvýšená místa. „Moře vyneslo na hladinu stovky lidských těl, ale není mezi nimi jediný mrtvý slon. Dokonce bychom tam nenalezli ani jedinou mrtvou kočku či zajíce,“ shrnul situaci po katastrofě jistý vládní úředník na Šrí Lance. Bez zajímavosti nezůstává ani fakt, že se někteří místní zachovali stejně jako zvířata a kruté řádění živlu rovněž přežili.

Síla nevědomé zkušenosti

Fenoménem intuice thajských domorodců se zabývali například vědci z Washingtonské univerzity v americkém St. Louis a dospěli k závěru, že původní obyvatelé získali za tisíce let určitou nevědomou zkušenost: ta zahrnovala kupříkladu schopnost cítit, jak se země otřásá pod dupotem prchajících slonů, či vyvodit správný závěr z nezvykle divokého poletování ptáků. Domorodci tedy zareagovali pohotově, což jim ve finále zachránilo život. 

Podle bioložky Debbie Martyrové dokážou zvířata nebezpečí předvídat díky mnohem vyvinutějším smyslům, než jaké má člověk. Zemětřesení předchází například chvění půdy a změny tlaku vzduchu, na které jsou zejména divoká zvířata extrémně citlivá. Navíc kvůli vynikajícímu sluchu mohou některá z nich blížící se vlnu dokonce slyšet. Člověku šestý smysl nejčastěji napovídá, jak by se měl v dané chvíli zachovat, na což má vliv kupříkladu dřívější zkušenost, podobnost s konkrétní situací nebo míra sociální inteligence. Zmíněné vjemy si přitom často vůbec neuvědomujeme, neboť je mozek registruje automaticky. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Hollywood Pictures

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlad III. Dracula je dnes slavný hlavně díky románu Dracula od irského autora Brama Stokera. Kniha poprvé vyšla roku 1897 a později se dočkala mnoha filmových zpracování. Z posledních výzkumů ale vyplývá, že Stoker toho o Vladovi mnoho nevěděl.

Zajímavosti

Středověk pohlížel na astrologii rozporuplně

Historie

V zahrádce OGarden Smart je možné sklízet úrodu za 30-40 dní.

Věda

SPHEREx bude mapovat hvězdy v oblasti viditelného a blízce infračerveného záření.

Vesmír

Kosterní pozůstatky Mnyamawamtuka moyowamkia byly objeveny u řeky Mtuka v jihozápadní Tanzanii.

Věda

Díky vynikajícímu sluchu zaregistruje puštík pohyb drobného hlodavce i 30–40 cm pod sněhem. Pak se vrhne prudce dolů, čímž dokáže prorazit i namrzlou krustu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907