Reklama


Intuice, předtucha a vnuknutí: Existuje u lidí něco jako šestý smysl?

03.10.2017 - redakce 100+1

Zvířata často dokážou „vycítit“ nebezpečí. Jak je to u člověka? Existuje doopravdy něco, co bychom mohli nazvat šestým smyslem?

Šestý smysl -<p>Člověku šestý smysl nejčastěji napovídá, jak by se měl v dané chvíli zachovat.</p>
Šestý smysl -

Člověku šestý smysl nejčastěji napovídá, jak by se měl v dané chvíli zachovat.


Reklama

Šestý smysl, intuici či vnitřní hlas považují někteří vědci za nesmysl, pro mnoho lidí jde ovšem o nepopiratelný fakt. Dokážou zvířata svým vnitřním hlasem zareagovat na blížící se nebezpečí?

Jeden z nejznámějších případů zvířecí intuice byl zaznamenán v Thajsku, kde zvířata v roce 2004 neomylně vycítila příchod ničivé tsunami a prchla na bezpečná vyvýšená místa. „Moře vyneslo na hladinu stovky lidských těl, ale není mezi nimi jediný mrtvý slon. Dokonce bychom tam nenalezli ani jedinou mrtvou kočku či zajíce,“ shrnul situaci po katastrofě jistý vládní úředník na Šrí Lance. Bez zajímavosti nezůstává ani fakt, že se někteří místní zachovali stejně jako zvířata a kruté řádění živlu rovněž přežili.

Síla nevědomé zkušenosti

Fenoménem intuice thajských domorodců se zabývali například vědci z Washingtonské univerzity v americkém St. Louis a dospěli k závěru, že původní obyvatelé získali za tisíce let určitou nevědomou zkušenost: ta zahrnovala kupříkladu schopnost cítit, jak se země otřásá pod dupotem prchajících slonů, či vyvodit správný závěr z nezvykle divokého poletování ptáků. Domorodci tedy zareagovali pohotově, což jim ve finále zachránilo život. 

Podle bioložky Debbie Martyrové dokážou zvířata nebezpečí předvídat díky mnohem vyvinutějším smyslům, než jaké má člověk. Zemětřesení předchází například chvění půdy a změny tlaku vzduchu, na které jsou zejména divoká zvířata extrémně citlivá. Navíc kvůli vynikajícímu sluchu mohou některá z nich blížící se vlnu dokonce slyšet. Člověku šestý smysl nejčastěji napovídá, jak by se měl v dané chvíli zachovat, na což má vliv kupříkladu dřívější zkušenost, podobnost s konkrétní situací nebo míra sociální inteligence. Zmíněné vjemy si přitom často vůbec neuvědomujeme, neboť je mozek registruje automaticky. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Hollywood Pictures

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jak se snesete s robotickým nadřízeným?

Věda

Zámek Valtice byl hlavním sídlem rodiny Lichtenštejnů do roku 1945.

Historie

Krasavec nad rýžovými poli

Tan-jang-Kchun-šan | 164,8 km

Nejdelší most světa, zapsaný i v Guinnessově knize rekordů, se nachází na vysokorychlostní železniční trati spojující Šanghaj a Nanking v provincii Ťiang-su na východě Číny. Viadukt Tan-jang-Kchun-šan se táhne v délce přes 160 km a prochází malebnou krajinou s rýžovými poli, kanály i jezery v blízkosti řeky Jang-c’-ťiang. Jeho výstavba započala roku 2006, zaměstnala bezmála 10 tisíc lidí a přišla asi na 8,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 190 miliard korun

Zajímavosti

Zoborožec kaferský při intenzivním hledání potravy v jihoafrickém Krugerově parku

Příroda

Mars na snímcích sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Vpravo situace po vypuknutí prachové bouře.

Vesmír

Prehistorické naleziště u Eynshamu v hrabství Oxfordshire, kde horko odhalilo nové monumenty

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907