Inženýři MIT vyvinuli „počítače na jídlo“ pro pěstování plodin kdekoliv na světě

29.12.2016 - Stanislav Mihulka

S novým zařízením pro pěstování plodin by už při katastrofě neměl nastat nedostatek potravin

„Počítač na jídlo“ -<p>Sofistikovaný systém vypěstuje jídlo kdekoliv</p>
„Počítač na jídlo“ -

Sofistikovaný systém vypěstuje jídlo kdekoliv


Reklama

Hlad je hrozivý protivník. Inženýři Massachusettského technologického institutu MIT ho chtějí porazit pomocí důmyslných „počítačů na jídlo“.

Po katastrofě v japonské Fukušimě, kde došlo k velkým ztrátám na zemědělské půdě, a lidé se tam velmi obávají kontaminace radioaktivitou, inženýři MIT spustili program Food Computer (česky Počítač na jídlo). Ten by měl v podobných případech pomoci.

TIP: 3D tiskárny na pizzy vyvíjeli pro vesmírné mise, ale uplatnily se na Zemi

Inženýři MIT vyvíjejí systém, který kompletní řídí růst rostlin v hydroponických podmínkách. Pro každý druh rostliny je k dispozici speciální klimatický recept, který zajistí, že zařízení vypěstuje hlavní plodiny mírného pásu prakticky kdekoliv na světě.

  • Zdroj textu:

    MIT Open Agricultural Initiative

  • Zdroj fotografií: MIT

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907