Islandská trhlina Silfra: Na rozhraní Evropy a Severní Ameriky

04.01.2016 - Martin Reichman

Island skýtá nepřeberné množství přírodních krás. Jedno z těch nejzajímavějších se ale skrývá pod vodou – obří trhlina Silfra je místem, kde se setkávají Euroasijská a Severoamerická tektonická deska


Reklama

Trhlina Silfra se nachází pod hladinou jezera Þingvallavatn (Thingvallavatn) v jihozápadní části Islandu. Každým rokem se vzdálenost mezi oběma deskami asi o dva centimetry zvětšuje a trhlina se tak postupně rozšiřuje.

Jezero Þingvallavatn je vyhledávaným cílem potápěčů z celého světa a to nejen díky svému unikátnímu geologickému postavení. Voda v jezeře pochází z ledovce Lángjökull a nabízí tak milovníkům potápění nerušený výhled na vzdálenost až sta metrů. Teplota vody se tu celoročně pohybuje mezi plus dvěma až mínus čtyřmi stupni a voda je dokonce pitná. Silfra má čtyři hlavní části – Velký zlom, Dóm, Katedrálu a Lagunu. Většina z těchto částí se nachází v hloubce 7 až 12 metrů pod hladinou jezera.

  • Zdroj textu:

    dive.is

  • Zdroj fotografií: Hashem Al-Ghaili, Magnus Lundgren, Wolfgang Pölzer

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907