Islandská trhlina Silfra: Na rozhraní Evropy a Severní Ameriky

04.01.2016 - Martin Reichman

Island skýtá nepřeberné množství přírodních krás. Jedno z těch nejzajímavějších se ale skrývá pod vodou – obří trhlina Silfra je místem, kde se setkávají Euroasijská a Severoamerická tektonická deska


Reklama

Trhlina Silfra se nachází pod hladinou jezera Þingvallavatn (Thingvallavatn) v jihozápadní části Islandu. Každým rokem se vzdálenost mezi oběma deskami asi o dva centimetry zvětšuje a trhlina se tak postupně rozšiřuje.

Jezero Þingvallavatn je vyhledávaným cílem potápěčů z celého světa a to nejen díky svému unikátnímu geologickému postavení. Voda v jezeře pochází z ledovce Lángjökull a nabízí tak milovníkům potápění nerušený výhled na vzdálenost až sta metrů. Teplota vody se tu celoročně pohybuje mezi plus dvěma až mínus čtyřmi stupni a voda je dokonce pitná. Silfra má čtyři hlavní části – Velký zlom, Dóm, Katedrálu a Lagunu. Většina z těchto částí se nachází v hloubce 7 až 12 metrů pod hladinou jezera.

  • Zdroj textu:

    dive.is

  • Zdroj fotografií: Hashem Al-Ghaili, Magnus Lundgren, Wolfgang Pölzer

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velká část záběrů pochází ze záznamů námořních stíhacích letounů F-18 Hornet / Super Hornet. A jak tajemné stroje vypadají? Podle záběrů mají plochý, talířovitý tvar.

Zajímavosti

Postava za štítem s technologií Quantum Stealth zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Věda
Zajímavosti
Vesmír

Útočných děl StuG III vzniklo více než 9 250 či dokonce možná přes 10 000 kusů

 

Válka

Rezistentních infekcí nebezpečně rychle přibývá.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907