Islandská trhlina Silfra: Na rozhraní Evropy a Severní Ameriky

04.01.2016 - Martin Reichman

Island skýtá nepřeberné množství přírodních krás. Jedno z těch nejzajímavějších se ale skrývá pod vodou – obří trhlina Silfra je místem, kde se setkávají Euroasijská a Severoamerická tektonická deska


Reklama

Trhlina Silfra se nachází pod hladinou jezera Þingvallavatn (Thingvallavatn) v jihozápadní části Islandu. Každým rokem se vzdálenost mezi oběma deskami asi o dva centimetry zvětšuje a trhlina se tak postupně rozšiřuje.

Jezero Þingvallavatn je vyhledávaným cílem potápěčů z celého světa a to nejen díky svému unikátnímu geologickému postavení. Voda v jezeře pochází z ledovce Lángjökull a nabízí tak milovníkům potápění nerušený výhled na vzdálenost až sta metrů. Teplota vody se tu celoročně pohybuje mezi plus dvěma až mínus čtyřmi stupni a voda je dokonce pitná. Silfra má čtyři hlavní části – Velký zlom, Dóm, Katedrálu a Lagunu. Většina z těchto částí se nachází v hloubce 7 až 12 metrů pod hladinou jezera.

  • Zdroj textu:

    dive.is

  • Zdroj fotografií: Hashem Al-Ghaili, Magnus Lundgren, Wolfgang Pölzer

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907