Italský ledovec se zbarvil na růžovo: Proč to není dobrá zpráva?

08.07.2020 - Martin Reichman

Svrchní část ledovce Presena v italských Alpách mění barvu na světle růžovou. Toto zbarvení je sice vizuálně působivé, vědci ale varují, že nejde o dobré znamení


Reklama

Ledovec Presena je vyhlášená italská oblast, která má jako jedna z mála podmínky vhodné i na letní lyžování. Na jaře a v létě se ale výjimečně zdejší sníh mění na růžový. Za změnu zabarvení mohou řasy chlamydomonas nivalis – je ale zároveň třeba kombinace několika okolností – musí nastat ideální mix tepla a světla a řasy potřebují dostatečné množství vody, aby se mohly rozmnožovat. 

TIP: Snímky arktických dronů odhalily praskající ledy v Grónsku

Řasy chlamydomonas nivalis jsou za normálních okolností zelené, ale když jsou vystavené ultrafialovému záření, mění svou barvu na růžovou až červenou. Letošní zbarvení je výrazně růžové a zasahuje rozsáhlou část ledovce. Tmavší barva sněhu ale také znamená, že se více ohřívá (světlý povrch odráží více světla, tmavší ho více absorbuje) - a tím přispívá k jeho tání. Právě tání má pak podle italských expertů negativní dopad na stabilitu ledovce v již tak zranitelném regionu. 

Jak velký je vliv tmavší barvy sněhu na tání ledovců, není zatím zcela jasné – existuje několik studií, které jí přisuzují velký význam, ale současně upozorňují, že je zapotřebí dalšího detailnějšího výzkumu k potvrzení těchto předpokladů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Vypadal takhle nějak mladý Mars?

Vesmír

EHang 216F předvádí hašení požáru ve výškové budově.

Věda

Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.

Příroda

Bariéra se skládá z desíti ocelových bran – šesti zvedacích a čtyř padacích –, které protínají řeku v úseku, jenž měří 520 metrů na šířku.

Zajímavosti

Konstantin a Metoděj

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907