Svrchní část ledovce Presena v italských Alpách mění barvu na světle růžovou. Toto zbarvení je sice vizuálně působivé, vědci ale varují, že nejde o dobré znamení
Ledovec Presena je vyhlášená italská oblast, která má jako jedna z mála podmínky vhodné i na letní lyžování. Na jaře a v létě se ale výjimečně zdejší sníh mění na růžový. Za změnu zabarvení mohou řasy chlamydomonas nivalis – je ale zároveň třeba kombinace několika okolností – musí nastat ideální mix tepla a světla a řasy potřebují dostatečné množství vody, aby se mohly rozmnožovat.
TIP: Snímky arktických dronů odhalily praskající ledy v Grónsku
Řasy chlamydomonas nivalis jsou za normálních okolností zelené, ale když jsou vystavené ultrafialovému záření, mění svou barvu na růžovou až červenou. Letošní zbarvení je výrazně růžové a zasahuje rozsáhlou část ledovce. Tmavší barva sněhu ale také znamená, že se více ohřívá (světlý povrch odráží více světla, tmavší ho více absorbuje) - a tím přispívá k jeho tání. Právě tání má pak podle italských expertů negativní dopad na stabilitu ledovce v již tak zranitelném regionu.
Jak velký je vliv tmavší barvy sněhu na tání ledovců, není zatím zcela jasné – existuje několik studií, které jí přisuzují velký význam, ale současně upozorňují, že je zapotřebí dalšího detailnějšího výzkumu k potvrzení těchto předpokladů.
ZajímavostiUkrajinské poprvé
Katedrála sv. Sofie v Kyjevě
Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)