Italský modrý ostrov Capri: Magnet na turisty i na boháče

19.05.2018 - Dagmar Kulaviaková

Ostrov Capri ležící v Neapolském zálivu má sice rozlohu jen deset tisíc čtverečních kilometrů, ale patří mezi nejexkluzivnější italské adresy – a to už dva tisíce let. Tehdy odtud totiž vládl římský císař Tiberius

<p>Modrá jeskyně je zhruba 25 metrů široká a 60 metrů dlouhá a v nejkrásnějších barvách se ukazuje vždy mezi 12. až 14. hodinou.</p>

Modrá jeskyně je zhruba 25 metrů široká a 60 metrů dlouhá a v nejkrásnějších barvách se ukazuje vždy mezi 12. až 14. hodinou.


Reklama

Původ názvu ostrova není zdaleka jistý. Podle jednoho z nejrozšířenějších vysvětlení je odvozen od starořeckého kapros, tedy výrazu pro divoká prasata. Antičtí Řekové totiž považovali místní skály za podezřelé místo, které je dobré právě jen pro tyto nečisté sudokopytníky. O moc lepší není ani druhá varianta, podle níž pochází jméno ostrova z latinského výrazu pro kozu. Dnes však stačí krátká projížďka, abyste zjistili, že o „zvířecí“ ostrov se určitě nejedná. 

Milovníci historie mohou prozkoumat zbytky několika starověkých římských vil, z nichž nejvíce proslula Villa Jovis. Na strmých skalách si ji nechal postavit císař Tiberius a kousek odtud se nachází místo, jemuž se říká Tiberiův skok. Z něj prý shazovali z útesů do vln nešťastníky, kteří císaři špatně sloužili. Dnes tvoří srdce ostrova náměstí Piazzetta. Malé prostranství zdobí radnice a kostel, ale především se tu nachází příjemné kavárny s restauracemi a lehce zde natrefíte na nějakou slavnou hollywoodskou hvězdu.  

Osmý div světa

Největším lákadlem Capri, které na rozdíl od okolních ostrůvků nevzniklo sopečnou činností, ale odtržením od Sorentského poloostrova, je Modrá jeskyně neboli Grotta Azzurra. Neoslní sice velikostí ani bohatou krápníkovou výzdobou, přesto jde podle místních o osmý div světa. Dostat se do ní lze jen na loďce, přičemž moře musí být klidné.

Vchod měří na výšku pouze metr, takže je nutné se sklonit. Pak vás ale uvítá zářivě modré světlo, jakoby prostupující z vody i skrze vás, a při zpěvu kapitánů si tak budete připadat jako v úplně jiném světě. „Efekt modré barvy vzniká díky světlu, které do jeskyně vniká druhým otvorem, pod hladinou. Je asi desetkrát větší než používaný vchod. Podloží je navíc vápencové, takže se od něj světlo v průzračné vodě krásně odráží,“ vypráví průvodce Guiseppe Ruggiero a doplňuje, že pro turisty je jeskyně otevřena už 150 let.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, janfuscoe.com 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Vypadal takhle nějak mladý Mars?

Vesmír

EHang 216F předvádí hašení požáru ve výškové budově.

Věda

Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.

Příroda

Bariéra se skládá z desíti ocelových bran – šesti zvedacích a čtyř padacích –, které protínají řeku v úseku, jenž měří 520 metrů na šířku.

Zajímavosti

Konstantin a Metoděj

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907