Izrael plánuje druhý pokus přistání na Měsíci: Berešít 2 přiveze dva landery

14.12.2020 - Stanislav Mihulka

Izraelská společnost SpaceIL a celý Izrael nevzdávají úsilí o přistání na Měsíci. Příští pokus by měl být dokonce dvojitý

<p>Sonda Berešít 2 a oddělení dvou landerů.</p>

Sonda Berešít 2 a oddělení dvou landerů.


Reklama

Izrael se v roce 2019 pokusil stát čtvrtou zemí, která by přistála na povrchu Měsíce. Vše probíhalo podle plánu až do samotného přistávacího manévru 11. dubna 2019. Během brždění selhala komunikace sondy Berešít s pozemním řídícím střediskem a izraelský lander se roztříštil o měsíční povrch. Měl to být konec programu Berešít, který nepočítal s dalšími pokusy.

Už 13. dubna 2019 ale šéf společnosti SpaceIL Morris Kahn ohlásil, že zorganizují další misi, pojmenovanou Berešít 2, která se opět pokusí přistát na Měsíci. Před pár dny tuto informaci potvrdil i izraelský prezident Rueven Rivlin.

Druhá mise Berešít

Mise Berešít 2 je momentálně plánovaná na první polovinu roku 2024. Sonda o hmotnosti cca 630 kg nebude vybavena jedním landerem, ale hned dvěma. Měly by přistát na různých místech, kde se budou věnovat odlišným experimentům. Každý lander bude vážit 120 kg před zahájením přistání a přibližně polovinu, tedy 60 kg, na povrchu Měsíce. Orbiter Berešít 2 by měl obíhat kolem Měsíce řadu let a sloužit jak experimentům, tak i výuce.

TIP: Lunární sonda NASA objevila místo dopadu izraelského modulu Berešít

Podle vedení společnosti SpaceIL bude nejlepší využít efekt mise Berešít, tedy široký a pozitivní ohlas letu na Měsíc u izraelské veřejnosti. Prezident Ravlin je přesvědčený, že mise Berešít 2 bude stát za to a bude unikátní. A také věří, že uspěje. Pokud to tak opravdu bude, tak podle něj Berešít 2 rozšíří hranice lidského poznání a potvrdí pozici Izraele na špici vývoje kosmických technologií.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907