Jak je možné, že existují galaxie bez temné hmoty? Vědci už zřejmě znají odpověď

15.02.2022 - Stanislav Mihulka

Kosmologická simulace navedla vědce k rozlousknutí letitého problému existence galaxií bez temné hmoty


Reklama

Odborníci vedou vášnivé spory, zda existují galaxie bez temné hmoty – stále záhadné substance, o které nevíme téměř nic, ale s jejíž gravitací přesto počítají modely vzniku a vývoje galaxií i celého vesmíru. V poslední době se situace vyvíjí spíše ve prospěch existence galaxií bez temné hmoty.

Současné konvenční modely ale nedokážou vysvětlit, jak by taková galaxie mohla vzniknout. Vědci proto hledají mechanismus, který by mohl být za galaxie bez temné hmoty zodpovědný. Mezinárodní tým, který vedl Jorge Moreno z Kalifornské univerzity v Irvine věří, na takový mechanismus konečně narazil.

Simulované galaxie bez temné hmoty

Badatelé simulovali kus vesmíru, jehož virtuální velikost byla asi 60 milionů světelných let. Simulace začala krátce po Velkém třesku a vyvíjela se až do dnešní doby. Když Moreno s kolegy prozkoumali výsledky, ukázalo se, že jejich simulovaný vesmír obsahuje sedm galaxií bez temné hmoty. A simulace jim dokonce prozradila, jak k tomu došlo.

Podle vědců tyto galaxie přišly o svou temnou hmotu v simulovaných srážkách. Když se malé galaxie střetly s asi tisíckrát hmotnějšími galaktickými sousedy (a takovou srážku přežily), přišly o většinu své hmoty i své temné hmoty. Podle Morena šlo o „naprostou náhodu a nepravděpodobnost“. Historie velkých vynálezů a objevů už ale mnohokrát ukázala, že náhoda může v bádání sehrát klíčovou roli.

TIP: Přece jen existují: Hubble potvrdil galaxii bez temné hmoty

Podle Roberta Feldmanna z Curyšské univerzity výsledky simulací napovídají, že galaxie bez temné hmoty mohou být velmi běžné, obzvláště v blízkosti velkých a velmi hmotných galaxií. James Bullock z americké Kalifornské univerzity v Irvine zase přiznal, že ho objev galaxií bez temné hmoty původně znepokojoval. Astrofyzici totiž používají standardní kosmologický model, na který jsou pyšní a nelibě nesou jeho zpochybnění. V tomto případě se ale zřejmě našlo vysvětlení, které nepotřebuje žádnou novou fyziku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907