Jak jen zkrotit bujné vnady? Krátká historie ženských korzetů

04.10.2016 - Helena Čtvrtečková

Když se řekne brassiere, netočí se hovor kolem francouzské kuchyně. Jde o něco delikátnějšího...

<p>Korzety pomáhaly formovat módní siluetu přesýpacích hodin. S jejich dopady na zdraví už to bylo horší.</p>

Korzety pomáhaly formovat módní siluetu přesýpacích hodin. S jejich dopady na zdraví už to bylo horší.


Reklama

O kontrolu nad poprsím se ženy snažily i ve starověku. Třeba na Krétě nosily pruhy látek stažené pod prsy a doplňovaly je dlouhými rukávy s živůtkem až ke krku. V temném období středověku se dbalo spíše na úzkou, rovnou siluetu. Jednoduché látkové korzety, které prsa stahovaly, se začaly používat asi v 13. století. Podle nejnovějších nálezů se v té době nosily i dva spojené proužky látky podobné dnešní podprsence.

Vosí pas a ňadra dmoucí

Nakonec ale všechny kousky látky porazily korzety. Jejich zlatou dobou bylo 19. století. Začaly se vyrábět sériově a byly velmi levné. A taky nekvalitní. Pokud se ocelová výztuž ohnula nebo dokonce praskla, mohla nositelku nepříjemně poranit. V módě bylo výrazné poprsí a velmi úzký pas, takže silueta ženy připomínala přesýpací hodiny. Korzety se utahovaly tak pevně, že jejich nositelky nemohly pořádně dýchat, dokonce jim deformovaly žebra a vnitřní orgány. Přebornicí na vosí pas byla rakouská císařovna Sissi. Svou útlou postavou byla posedlá. V pase měla kolem dokola prý pouhých 36 centimetrů! A co víc, žádná z jejích dvorních dam nesměla v korzetu překročit 44 centimetrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Časostroj

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907