Jak „mluví“ spánek: Co prozradí poloha při spaní?

Způsob, jakým člověk spí, může napovědět mnohé o jeho osobnosti. Odborník na řeč těla Robert Phipps analyzoval čtyři nejčastější spánkové polohy, aby určil, jak odrážejí lidskou osobnost, ale i pohled člověka na život

15.11.2016 - Zuzana TeličkováPodle Phippse je z poloh při spánku snadné určit, jestli člověk prožil den plný stresu, nakolik si dělá starosti nebo do jaké míry má svůj život pod kontrolou. Způsob našeho spánku dokonce může vyzradit, jestli jsme tvrdohlaví, panovační či sebekritičtí.

Čtvero spánkových poloh

Více než polovina lidí spí v tzv. fetální poloze, tedy schoulení na boku se skrčenými koleny. Tato poloha je častá u lidí se starostmi a problémy a vyjadřuje touhu vrátit se do klidu a bezpečí. Druhou nejčastější polohou je pozice „kmen“ s rovně nataženým tělem a rukama podél těla. Takto spící lidé bývají nepružní v přemýšlení, tvrdohlaví a těžko přizpůsobiví.

Asi čtvrtina lidí spí s rukama nataženýma před sebou jako by někoho honili. Phipps tvrdí, že tito lidé chtějí od života víc a jsou ochotni „vyrazit a vzít si to“. Poslední nejčastější polohou je pozice na břiše obličejem dolů s rozhozenýma rukama. V této nepohodlné poloze spí asi sedmnáct procent lidí, kteří mívají pocit, že ztrácí kontrolu nad svým životem.

Celá studie byla provedena na zakázku pro síť hotelů Premier Inn, která chce svým zákazníkům poskytnout alternativu k horoskopům – tzv. spánkoskopy. Ty mají lidem pomoct pochopit, jak se v poloze při spánku odráží jejich problémy a jakým způsobem jim mohou čelit.

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci