Jak mohl vzniknout na malém měsíci Phobos tak ohromný kráter?

20.10.2016 - Stanislav Mihulka

Simulace ukazují, že extrémně velký kráter na Phobosu mohla vytvořit srážka s jiným kosmickým objektem

Phobos s kráterem Stickney -<p>Jak to, že malý měsíc vydržel velkou ránu?</p>
Phobos s kráterem Stickney -

Jak to, že malý měsíc vydržel velkou ránu?


Reklama

Větší ze dvojice známých měsíců Marsu Phobos (řecky Děs) obestírají záhady. Jednu z nich představuje i poměrně velký kráter Stickney o průměru asi 9 kilometrů. Na Phobosu, který celý měří zhruba 22 kilometrů, samozřejmě nelze podobný útvar přehlédnout.

Jak ale takový kráter, který dává Phobosu vzhled podobný bitevním stanicím Death Star ze světa Hvězdných válek, mohl vzniknout? Jak mohl Phobos takovou srážku přežít?

Megan Bruck Syal z týmu planetární obrany laboratoří Lawrence Livermore National Laboratory se svými spolupracovníky vymysleli a simulacemi s detailním rozlišením ověřili postup, jakým by dnešní Phobos mohl vzniknout.

TIP: Záhada v blízkosti Marsu: Jak vznikly řetězce kráterů na měsíci Phobos?

Studie ukázala, že možných řešení je vlastně víc a liší se velikostí a rychlostí tělesa, které se srazilo s Phobosem. V jednom z možných scénářů do měsíce Phobos narazí objekt o průměru 250 metrů, který letí vesmírem rychlostí 6 kilometrů za sekundu. Kdyby se něco podobného srazilo s Zemí mělo by to nepochybně závažné důsledky.

  • Zdroj textu:

    Lawrence Livermore National Laboratory, Geophysical Review Letters

  • Zdroj fotografií: Lawrence Livermore National Laboratory

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907