Jak nejlíp poznáte přítele? Při společném přepínání televize

05.02.2018 - Stanislav Mihulka

Skuteční přátelé mají synchronizovaná mozková centra emocí a stejně reagují na podněty z okolí


Reklama

Jestli chcete doopravdy poznat, kdo jsou vaši nejbližší přátelé, tak se svými známými společně přepínejte televizi. A nechte si u toho skenovat mozkovou aktivitu.

Američtí vědci totiž zjistili, že nejbližší přátelé reagují na spontánní podněty, jako je například sledování televize a přepínání jednotlivých kanálů, pozoruhodně podobným způsobem. Stačí sledovat mozkovou aktivitu lidí magnetickou rezonancí při přepínání televize či podobné aktivitě a míra jejich přátelství vyjde najevo.

TIP: Proč jsou teenageři tak hrozní? Jejich mozek nepozná, co je důležité

Na výzkumu se podílelo 279 studentů, kterých se nejprve vyptávali na jejich vzájemné sociální vazby. Pak si vědci vybrali 42 studentů, které posadili do magnetické rezonance. Nechali je sledovat 14 videí rozmanitých žánrů, o délce 90 sekund až 5 minut. Jejich uspořádání odpovídalo tomu, jako když se díváte na televizi a někdo jiný přepíná kanály. Magnetická rezonance prozradila, že mozky blízkých přátel na taková videa reagují až překvapivě podobně, pokud jde o aktivitu v mozkových centrech emocí, pozornosti a uvažování.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907