Jak nejlíp poznáte přítele? Při společném přepínání televize

05.02.2018 - Stanislav Mihulka

Skuteční přátelé mají synchronizovaná mozková centra emocí a stejně reagují na podněty z okolí


Reklama

Jestli chcete doopravdy poznat, kdo jsou vaši nejbližší přátelé, tak se svými známými společně přepínejte televizi. A nechte si u toho skenovat mozkovou aktivitu.

Američtí vědci totiž zjistili, že nejbližší přátelé reagují na spontánní podněty, jako je například sledování televize a přepínání jednotlivých kanálů, pozoruhodně podobným způsobem. Stačí sledovat mozkovou aktivitu lidí magnetickou rezonancí při přepínání televize či podobné aktivitě a míra jejich přátelství vyjde najevo.

TIP: Proč jsou teenageři tak hrozní? Jejich mozek nepozná, co je důležité

Na výzkumu se podílelo 279 studentů, kterých se nejprve vyptávali na jejich vzájemné sociální vazby. Pak si vědci vybrali 42 studentů, které posadili do magnetické rezonance. Nechali je sledovat 14 videí rozmanitých žánrů, o délce 90 sekund až 5 minut. Jejich uspořádání odpovídalo tomu, jako když se díváte na televizi a někdo jiný přepíná kanály. Magnetická rezonance prozradila, že mozky blízkých přátel na taková videa reagují až překvapivě podobně, pokud jde o aktivitu v mozkových centrech emocí, pozornosti a uvažování.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907