Jak přežít v poušti? Moloch ostnitý pije vlhkost z písku svou kůží

09.11.2016 - Stanislav Mihulka

Moloch je v poušti jako doma. Poradí si tam díky důmyslným trikům

Moloch ostnitý -<p>Podivuhodný moloch přežívá v poušti a umí si tam sehnat vodu</p>
Moloch ostnitý -

Podivuhodný moloch přežívá v poušti a umí si tam sehnat vodu


Reklama

Australský ještěr moloch ostnitý sice vypadá jako děsivé stvoření plné trnů, ve skutečnosti je to ale zcela neškodné zvíře, které se živí mravenci a dovede si poradit s extrémními podmínkami australských pouští.

Moloch je dobře maskovaný a v poušti ho není těžké přehlédnout. Vědci také nedávno zjistili, že dovede pít vlhkost z písku pomocí důmyslně uspořádaných šupin na kůži.

TIP: Zoborožci se v rozpálené poušti ochlazují vyzařováním tepla velkými zobáky

Tam, kde moloch žije, je voda doopravdy vzácná. Moloch má ale k dispozici síť kanálků, které vedou na kůži, mezi jeho ostnitými šupinami. Do těchto kanálků přechází vlhkost z písku a putuje skrz ně až do molochových úst. Moloch pak prostě vodu získanou díky kůži polkne a napije se.

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Journal of Experimental Biology

  • Zdroj fotografií: ogwen / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907