Jak rychle se pohybují hvězdy v naší Galaxii?

28.09.2019 - Michal Švanda

<p>Tzv. hyperrychlé hvězdy se pohybují dostatečně rychle, aby z Mléčné dráhy unikly. Vědci při jejich studiu objevili stálice, jež zřejmě opustily jiné galaxie a vysokou rychlostí se naopak řítí k té naší </p>

Tzv. hyperrychlé hvězdy se pohybují dostatečně rychle, aby z Mléčné dráhy unikly. Vědci při jejich studiu objevili stálice, jež zřejmě opustily jiné galaxie a vysokou rychlostí se naopak řítí k té naší 


Reklama

Galaxie představují gigantické hvězdné ostrovy, kolem jejichž středu zdánlivě kolotají miliardy hvězd jako na obřím kolotoči. Pravdou je, že v naší Galaxii skutečně převažuje rotační pohyb jednotlivých stálic. Například Slunce ji celou oběhne za 220–250 milionů let a tento interval označujeme jako galaktický rok. Jelikož se naše stálice nachází asi 26 tisíc světelných let od středu hvězdného ostrova, znamená to, že krouží rychlostí kolem 230 km/s. 

Galaxie však není planetární soustava a nemá uprostřed koncentrované gravitační centrum. Pohyby hvězd proto velmi ovlivňuje jejich vzájemné působení. To vede k narušování pohybu od jednoduché rotace, přičemž tyto poruchy mohou v libovolném směru běžně dosahovat desítek kilometrů za sekundu. 

TIP: Nedobrovolně vyhoštění ze svých vesmírných domovů: Hvězdy, hvězdokupy i celé galaxie

Výjimku tvoří tzv. hyperrychlé hvězdy (hypervelocity stars, česky též prchající hvězdy): Pohybují se rychlostí přes 1 000 km/s a nejčastěji se nacházejí na trajektoriích, po nichž Mléčnou dráhu opustí. Jejich původ zůstává nejasný a dost možná souvisí s těsnými setkáními masivních stálic v ústřední oblasti Galaxie, kde leží velmi hustá centrální hvězdokupa.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907