Jak rychle se pohybují hvězdy v naší Galaxii?

28.09.2019 - Michal Švanda

<p>Tzv. hyperrychlé hvězdy se pohybují dostatečně rychle, aby z Mléčné dráhy unikly. Vědci při jejich studiu objevili stálice, jež zřejmě opustily jiné galaxie a vysokou rychlostí se naopak řítí k té naší </p>

Tzv. hyperrychlé hvězdy se pohybují dostatečně rychle, aby z Mléčné dráhy unikly. Vědci při jejich studiu objevili stálice, jež zřejmě opustily jiné galaxie a vysokou rychlostí se naopak řítí k té naší 


Reklama

Galaxie představují gigantické hvězdné ostrovy, kolem jejichž středu zdánlivě kolotají miliardy hvězd jako na obřím kolotoči. Pravdou je, že v naší Galaxii skutečně převažuje rotační pohyb jednotlivých stálic. Například Slunce ji celou oběhne za 220–250 milionů let a tento interval označujeme jako galaktický rok. Jelikož se naše stálice nachází asi 26 tisíc světelných let od středu hvězdného ostrova, znamená to, že krouží rychlostí kolem 230 km/s. 

Galaxie však není planetární soustava a nemá uprostřed koncentrované gravitační centrum. Pohyby hvězd proto velmi ovlivňuje jejich vzájemné působení. To vede k narušování pohybu od jednoduché rotace, přičemž tyto poruchy mohou v libovolném směru běžně dosahovat desítek kilometrů za sekundu. 

TIP: Nedobrovolně vyhoštění ze svých vesmírných domovů: Hvězdy, hvězdokupy i celé galaxie

Výjimku tvoří tzv. hyperrychlé hvězdy (hypervelocity stars, česky též prchající hvězdy): Pohybují se rychlostí přes 1 000 km/s a nejčastěji se nacházejí na trajektoriích, po nichž Mléčnou dráhu opustí. Jejich původ zůstává nejasný a dost možná souvisí s těsnými setkáními masivních stálic v ústřední oblasti Galaxie, kde leží velmi hustá centrální hvězdokupa.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907