Jak rychle se šíří gravitace?

16.01.2016 - Michal Švanda


Reklama

Gravitace je jednou ze čtyř známých základních interakcí (sil) ve vesmíru, společně s interakcí elektromagnetickou a silnou a slabou jadernou. Na rozdíl od svých „kolegyň“ představuje sílu dalekodosahovou (její intenzita klesá se čtvercem vzdálenosti) a je vlastní všem hmotným tělesům – jde tedy o základní sílu řídící pohyb těles v kosmu. 

Všechny interakce jsou zprostředkovány výměnnými částicemi: síla elektromagnetická fotony, slabá bosony W a Z a silná gluony. Vědci tedy očekávají, že i gravitace má svoji výměnnou částici, graviton. Tato nehmotná částice by se měla pohybovat rychlostí světla, prozatím se však nepodařilo sestavit experiment, který by existenci gravitonů prokázal nebo by dokázal omezit jejich vlastnosti.

Některé z přístrojů jsou konstruovány pro detekci gravitačních vln (lokálních poruch zakřivení časoprostoru), jež by se měly také šířit rychlostí světla. Teoreticky laděný výzkum v oblasti gravitace je stále živý a obecná teorie relativity nepředstavuje ani zdaleka jedinou a bez výhrad přijímanou teorii gravitace. Všechny uvedené koncepty však narážejí na dosavadní nemožnost je experimentálně ověřit.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 5/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Divoké páření královny a trubce za letu

Věda

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír
Zajímavosti

Mnoho exemplářů hry nezůstalo, a pokud ano, jde o pouhé fragmenty

Historie

Děti otročící na plantážích chodí oblečené jako jejich vrstevníci jinde na světě, žijí však v extrémní chudobě. Pod hranicí extrémní chudoby, tedy s méně než 44 korunami na den, žije v například Burkině Faso 43,7 % obyvatel.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907