Jak se léčila hysterie? Manželstvím, vymítáním nebo opiem!

25.04.2017 - Tomáš Novák

Zatímco Řekové zklidňovali hysterické ženy manželstvím, novověcí lékaři sázeli na omamné látky

Historie hysterie -<p>Novověk přešel od upalování k vykuřování</p>
Historie hysterie -

Novověk přešel od upalování k vykuřování


Reklama

Zhruba před třemi tisíci lety popsali antičtí lékaři typ člověka střídajícího velmi rychle své nálady – od dobré, plné soucitu a nadšení po velmi špatnou. Příčinu v oněch časech spatřovali nejen v nevyrovnaném množství tělesných šťáv, ale především v tajemných zákoutích lidského těla.

Za vším hledej dělohu

Název choroby vycházel z pojmu hystera, tedy děloha. Jasně se tím dávalo najevo, kde hysterii hledat: u žen. Proč? Tradovalo se, že děloha může „cestovat po těle“a tím utlačovat jiné orgány. Srdce. V závažných případech může lézt i na mozek! Důsledkům se pak nelze divit, mínili antičtí mudrcové...

Léčba? Aplikovat na spodní část břicha a hlavu libovonné či naopak páchnoucí výpary. A hlavně: vstoupit do manželství. Platon totiž mínil, že děloha si žádá neustálé plození a kdykoli zůstává dlouho nevyužita, bloudí po těle, ucpává průchody a překáží v dýchání. Lékař Galén znal i příčiny mužské podoby hysterie: plyne prý ze zadržování spermatu.

Na hranici s nimi!

Starověk byl v této sféře ještě poměrně tolerantní. Středověk si na hysterický svéráz v chování  ale (ne)potrpěl. Takto postižení mnohdy končívali na hranici. Nebo na ni alespoň posílali své spoluobčany. Kontroverzní švýcarský génius Paracelsus také mínil, že pokud děloha „leží ladem“, tvoří se v ní kyselina a z ní vzešlé páry prý otravují všechny ostatní orgány.

Otec moderní chirurgie Ambroise Paré sice vnesl do bolestivého 16. století zajímavé novinky, jeho léčba hysterie mezi ně ovšem nepatřila. Položil totiž pacientku na záda, hromovým hlasem opakoval její jméno a k tomu ji tahal za intimní ochlupení. Aby toho nebylo málo, přidal i vykuřování speciálním pesarem. Užívání? Vnitřní. Ano, mířil tím přesně do oněch míst… Stačila další dvě století a skotský lékař Robert Whytt už předepisoval „jen“ dietu, cvičení a opium. 

 

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 4/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907