Jak se měří rozpínání vesmíru: Na pomoc přispěchaly ruské matrjošky

09.05.2016 - Martin Reichman


Reklama

Kombinované pozorování rentgenové observatoře Chandra a Planckova teleskopu ukazuje, jakou rychlostí se od časů Velkého třesu rozpíná vesmír. Astronomové se zaměřili na více než 300 galaxií a hvězdokup v různých částech vesmíru. Tyto obří objekty udržuje pohromadě gravitace. Astronomové zjistili, že se chovají podobně jako známé matrjošky - masivnější a hmotnější jsou vlastně en zvětšenou kopií těch menších. Rozdíl v jejich velikostech tak umožňuje určit jejich přesnou vzdálenost a tím i rychlost rozpínání vesmíru. 

Kombinovaný snímek zobrazuje galaxii Abell 1835 ze souhvězdí Panny, vzdálenou 3 miliardy světelných let od Země, MS 1455.0+2232 ze souhvězdí Pastýře, vzdálenou 3,1 miliardy světelných let, RXJ 1347.5-1145 ze souhvězdí Panny, vzdálenou 4,1 miliardy světelných let a ZWCL 3146 ze souhvězdí Sextantu, vzdálenou 3,3 miliardy světelných let od Země.

  • Zdroj textu:

    chandra.harvard.edu

  • Zdroj fotografií: chandra.harvard.edu

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907