Jak se měří rozpínání vesmíru: Na pomoc přispěchaly ruské matrjošky

09.05.2016 - Martin Reichman


Reklama

Kombinované pozorování rentgenové observatoře Chandra a Planckova teleskopu ukazuje, jakou rychlostí se od časů Velkého třesu rozpíná vesmír. Astronomové se zaměřili na více než 300 galaxií a hvězdokup v různých částech vesmíru. Tyto obří objekty udržuje pohromadě gravitace. Astronomové zjistili, že se chovají podobně jako známé matrjošky - masivnější a hmotnější jsou vlastně en zvětšenou kopií těch menších. Rozdíl v jejich velikostech tak umožňuje určit jejich přesnou vzdálenost a tím i rychlost rozpínání vesmíru. 

Kombinovaný snímek zobrazuje galaxii Abell 1835 ze souhvězdí Panny, vzdálenou 3 miliardy světelných let od Země, MS 1455.0+2232 ze souhvězdí Pastýře, vzdálenou 3,1 miliardy světelných let, RXJ 1347.5-1145 ze souhvězdí Panny, vzdálenou 4,1 miliardy světelných let a ZWCL 3146 ze souhvězdí Sextantu, vzdálenou 3,3 miliardy světelných let od Země.

  • Zdroj textu:

    chandra.harvard.edu

  • Zdroj fotografií: chandra.harvard.edu

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907