Jak se měří rozpínání vesmíru: Na pomoc přispěchaly ruské matrjošky

09.05.2016 - Martin Reichman


Reklama

Kombinované pozorování rentgenové observatoře Chandra a Planckova teleskopu ukazuje, jakou rychlostí se od časů Velkého třesu rozpíná vesmír. Astronomové se zaměřili na více než 300 galaxií a hvězdokup v různých částech vesmíru. Tyto obří objekty udržuje pohromadě gravitace. Astronomové zjistili, že se chovají podobně jako známé matrjošky - masivnější a hmotnější jsou vlastně en zvětšenou kopií těch menších. Rozdíl v jejich velikostech tak umožňuje určit jejich přesnou vzdálenost a tím i rychlost rozpínání vesmíru. 

Kombinovaný snímek zobrazuje galaxii Abell 1835 ze souhvězdí Panny, vzdálenou 3 miliardy světelných let od Země, MS 1455.0+2232 ze souhvězdí Pastýře, vzdálenou 3,1 miliardy světelných let, RXJ 1347.5-1145 ze souhvězdí Panny, vzdálenou 4,1 miliardy světelných let a ZWCL 3146 ze souhvězdí Sextantu, vzdálenou 3,3 miliardy světelných let od Země.

  • Zdroj textu:

    chandra.harvard.edu

  • Zdroj fotografií: chandra.harvard.edu

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907