Tým výzkumníků z Murdoch University v Austrálii vedený Kate Sprogisovou měl příležitost pozorovat, jak brutálně zabíjejí delfíni chobotnice, které ulovili. Nejde však o nějaký projev potěšení z krveprolití, ale o jednoznačný znak delfíní inteligence
Nervový systém chobotnic není centralizovaný a chapadla se mohou pohybovat i poté, co byla oddělena od hlavy. Některá zvířata, která se snaží chobotnice pozřít, na to mohou doplatit tím, že se jim stále „živé“ tělo vzpříčí v krku a de facto je zadusí. Delfíni tomuto nebezpečí předcházejí. Nejdříve ukousnou chobotnici hlavu a pak se zbytkem těla v puse buď vyskakují z vody a při dopadu s ním co nejvíce mrští o hladinu, aby jej roztrhali na kusy, nebo za stejným účelem škubají prudce hlavou ze strany na stranu.
TIP: Pravda o delfíní inteligenci: Jsou příliš chytří pro život v zajetí?
Jednak dokážou tímto způsobem naporcovat chobotnice na menší kousky a také docílí znehybnění již od hlavy oddělených chapadel. A pokud se ještě hýbou samostatně odtržené kusy potravy, už to není z hlediska velikosti sousta nebezpečné. „Myslíme si, že si tak prostě připravují jídlo k pozření,“ komentovala výsledky pozorování Kate Sprogisová.
časopis Příroda
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)