Jak si zapamatovat sny? Vezměte si před spaním vitamín B6

03.05.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Ve snu se může stát cokoliv</p>

Ve snu se může stát cokoliv


Reklama

Kdo by si nechtěl pamatovat své sny? Většinou se ale ráno tak trochu vykouří z hlavy. Australští vědci nedávno zjistili, že jeden z vitamínů výrazně podporuje schopnost zapamatovat si sny. Rovněž doufají, že by pomocí tohoto vitamínu mohli vyvolávat lucidní snění, tedy stav, kdy si člověk uvědomí, že sní, a může sen ovládat.

Experiment se stovkou dobrovolníků ukázal, že takto na lidi účinkuje vitamín B6. Zajímavé bylo, že podávání B komplexu, tedy všech vitamínů skupiny B najednou, takové účinky na sny nemá. Vědci se domnívají, že některý z dalších vitamínů B funguje v tomto případě opačně než vitamín B6.

TIP: Jak na léčbu závažných popálenin? Receptem je vitamín D

Zatím není jasné, jak vlastně vitamín B6 na snění účinkuje. Pokud se potvrdí, že tento vitamín také podporuje stavy lucidního snění, mohlo by to pomoci v léčbě rozmanitých psychických potíží i při rehabilitaci po vážných fyzických zraněních.

 

  • Zdroj textu:

    University of Adelaide

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907