Jak si zapamatovat sny? Vezměte si před spaním vitamín B6

03.05.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Ve snu se může stát cokoliv</p>

Ve snu se může stát cokoliv


Reklama

Kdo by si nechtěl pamatovat své sny? Většinou se ale ráno tak trochu vykouří z hlavy. Australští vědci nedávno zjistili, že jeden z vitamínů výrazně podporuje schopnost zapamatovat si sny. Rovněž doufají, že by pomocí tohoto vitamínu mohli vyvolávat lucidní snění, tedy stav, kdy si člověk uvědomí, že sní, a může sen ovládat.

Experiment se stovkou dobrovolníků ukázal, že takto na lidi účinkuje vitamín B6. Zajímavé bylo, že podávání B komplexu, tedy všech vitamínů skupiny B najednou, takové účinky na sny nemá. Vědci se domnívají, že některý z dalších vitamínů B funguje v tomto případě opačně než vitamín B6.

TIP: Jak na léčbu závažných popálenin? Receptem je vitamín D

Zatím není jasné, jak vlastně vitamín B6 na snění účinkuje. Pokud se potvrdí, že tento vitamín také podporuje stavy lucidního snění, mohlo by to pomoci v léčbě rozmanitých psychických potíží i při rehabilitaci po vážných fyzických zraněních.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Adelaide

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907