Jak vypadá exploze červeného veleobra: Výbuch hvězdy 500× větší než Slunce

22.03.2016 - Martin Reichman


Reklama

Červený veleobr je obrovská hvězda spektrálního typu M, vznikající z hmotných hvězd hlavní posloupnosti po spálení vodíkových zásob v jádře hvězdy. Po spálení vodíku se povrchové vrstvy těchto hvězd začnou rozpínat, přičemž hvězda přejde nejprve do stádia červeného obra a potom do stádia veleobra. Veleobr má průměr několiksetkrát větší než Slunce, jeho vnější vrstvy jsou ale extrémně řídké. Kvůli nízké povrchové teplotě, která se pohybuje kolem 3 000 K, svítí červeným světlem. Červení veleobři nakonec zanikají jako supernovy nebo hypernovy.

Přerod veleobra v supernovu

Kosmickému dalekohledu Kepler se podařilo zachytit, jak takový přerod rudého veleobra v supernovu probíhá. Během svého pátrání v hlubinách vesmíru nalezl ve vzdálenosti 1,2 miliardy světelných let od Země rudého veleobra s označením KSN 2011d - 500× většího a 20 tisíckrát zářivějšího než je naše Slunce.

Samotný přerod veleobra v supernovu probíhá v několika fázích – videoanimace sestavená ze skutečných fotometrických pozorování Keplerova dalekohledu ukazuje první část tohoto přerodu - vznik mimořádně silné rázové vlny, která vyžene obrovské množství zářící hmoty do okolního prostoru.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lidský mozek je tvarovatelný a my můžeme pomocí meditace hrát aktivní roli při jeho přetváření.

Zajímavosti

Mimořádně silná magnetosféra obří planety s vyznačenými dráhami velkých měsíců.

Vesmír

Egyptská technika tetování se zřejmě podobala té dnešní: Jehlou se pod kůži vnášelo barvivo na bázi uhlíku, pravděpodobně saze.

Zajímavosti

Dvojice houfnic ML-20, které jsou dnes součástí expozice v Petropavlovské pevnosti v Petrohradu

Válka

Nové fluoreskující štítky jsou bez problémů poživatelné.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907