Jak vypadal mladý Mars? Podle nové hypotézy ho nepokrývala voda

05.08.2020 - Stanislav Mihulka

Většina marsovských údolí možná vznikla pod ledem a je tvarovala je tající voda

<p>Vypadal takhle nějak mladý Mars?</p>

Vypadal takhle nějak mladý Mars?


Reklama

Již dlouhá desetiletí víme, že povrch Marsu protkává mnoho divoce rozeklaných údolí. Vzhledem k tomu, co už o historii rudé planety víme, se tak nabízí vysvětlení, že je vykreslila tekoucí povrchová voda, podobně jako to známe ze Země. V těchto představách byl raný Mars vlhký a plný vody, která tekla po jeho povrchu a vytvářela tam krajinu, kterou na Marsu dnes pozorujeme. Ne všichni ale tento scénář přijímají...

Bílá rudá planeta

Anna Grau Galofre z kanadské University of British Columbia a její spolupracovníci se domnívají, že to bylo jinak. Všimli si totiž, že celá řada marťanských údolí připomíná kanály, které vznikly na ostrově Devon v kanadské Arktidě pod ledem. Právě ostrov Devon podle nich náleží k pozemským krajinám, které jsou v řadě ohledů velmi podobné Marsu.

Galofre a její kolegové vyvinuli nové postupy, které jim umožnily detailně prozkoumat tisícovky údolí na Marsu a porovnat je s útvary v kanadské Arktidě. Zaměřili se přitom na stopy eroze a zjišťovali, jaký typ eroze je zodpovědný za vytvoření údolí na rudé planetě. Z jejich výzkumu vyplynulo, že ve skutečnosti jen malou část těchto údolí vytvořila volně tekoucí voda.

TIP: Kluziště na Marsu: Kráter Koroljov je plný vodního ledu

Naopak velké množství marťanských údolí podle badatelů vytvarovala voda proudící pod ledovým příkrovem. Mělo k tomu dojít asi před 3,8 miliardami let a Mars v té době zřejmě zkrápělo o něco méně intenzivní sluneční záření než dnes. Kanadští vědci jsou proto přesvědčeni, že Mars tehdy nebyl pokryt oceány a řekami, ale spíše ledem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907