Jak vznikly v hlavním pásu planetek mezery?

16.10.2021 - Michal Švanda

<p>Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.</p>

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.


Reklama

Tělesa hlavního pásu se nenacházejí na libovolných oběžných dráhách. Existuje celá sada trajektorií, v nichž se z nějakých důvodů vyskytují ve výrazně menším množství. Dané oblasti se označují jako tzv. Kirkwoodovy mezery na počest svého objevitele Daniela Kirkwooda, který je popsal v roce 1874.

TIP: Které objekty hlavního pásu planetek jsou největší?

Jde o lokality, kde se objevují tzv. rezonance s Jupiterem – tedy o dráhy, jejichž odpovídající oběžné doby jsou k oběžné době plynného obra v poměru malých celých čísel. Tělesa se pak na nich chovají jako na houpačce: Jakmile se v daném bodě trajektorie sejdou s Jupiterem, gravitační působení planety obvykle mírně zvýší výstřednost jejich dráhy. Uvedené se po nějaké době opět ve stejném místě opakuje, v čemž spočívá zmíněná „rezonance“ – za N oběhů se těleso potká s Jupiterem po M obězích, kde N a M jsou malá celá čísla. „Kopání“ giganta tak vede k dlouhodobému nárůstu výstřednosti, planetka je ze své trajektorie postupně katapultována a v pásu vzniká mezera s nedostatkem objektů. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907