Jak zahynula Lucy, jeden z našich nejslavnějších předků?

30.08.2016 - Stanislav Mihulka

Badatelé mají podezření, že Lucy neopatrně šplhala po stromech, a že právě tohle se jí stalo osudným.


Reklama

Fosilie AL 288-1 z Etiopie představuje několik set kusů kostí, dohromady celkem 40 procent kostry mladé samice druhu Australopithecus afarensis. Jde o významný nález z lidské linie, který si získal světovou proslulost svou přezdívkou Lucy, inspirovanou písní Beatles „Lucy in the Sky with Diamonds“.

Lucy žila přibližně před 3,2 miliony let. Podle všeho chodila vzpřímeně a také lezla po stromech. A to se jí podle vědců také stalo osudným. Detailní analýza kostry Lucy naznačuje, že měla zlomené kosti v pravé paži, levém rameni, pravém kotníku a levém koleni. To jsou zranění, která odpovídají pádu z vyvýšeného místa, což s největší pravděpodobností byl nějaký strom. Prý ale netrpěla dlouho a brzy po zranění zemřela.

TIP: Lucy měla společnost. Před miliony let žil na stejném místě ještě další hominid

Jak to v podobných případech bývá, ne každý odborník s takovým závěrem souhlasí. Několik lidí, mezi nimiž je i objevitel Lucy Donald Johanson, upozorňuje na to, že většina prasklin v kostech Lucy vznikla až po její smrti. Podepsal se na nich proces fosilizace a také eroze v okolí místa vzniku fosilie.

  • Zdroj textu:

    University of Texas, Austin

  • Zdroj fotografií: Marsha Miller, UT Austin.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ženské a mužské mozky se v průběhu orgasmu chovají téměř stejně. Skenování mozků pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) a magnetické resonance (MR) ukázalo, že rozsáhlé oblasti mozkové kůry během orgasmu dočasně utlumí svou aktivitu.

Zajímavosti

Úchvatné barvy kolibříka žlutohrdlého (Chrysolampis mosquitus) vyniknou zejména při čelním pohledu.

Příroda
Historie

Obrázek zachycuje pohled na planetu Proxima b, která obíhá kolem hvězdy Proxima Centauri, Sluneční soustavě nejbližší sousední hvězdy. Na obloze, na obrázku nahoře vpravo od Proximy, je patrná rovněž dvojhvězda Alfa Centauri AB

Vesmír
Zajímavosti

„Pekelný mravenec“ Ceratomyrmex ellenbergeri lovící příbuzného švábů Caputoraptor elegans.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907