Jak zahynula Lucy, jeden z našich nejslavnějších předků?

30.08.2016 - Stanislav Mihulka

Badatelé mají podezření, že Lucy neopatrně šplhala po stromech, a že právě tohle se jí stalo osudným.


Reklama

Fosilie AL 288-1 z Etiopie představuje několik set kusů kostí, dohromady celkem 40 procent kostry mladé samice druhu Australopithecus afarensis. Jde o významný nález z lidské linie, který si získal světovou proslulost svou přezdívkou Lucy, inspirovanou písní Beatles „Lucy in the Sky with Diamonds“.

Lucy žila přibližně před 3,2 miliony let. Podle všeho chodila vzpřímeně a také lezla po stromech. A to se jí podle vědců také stalo osudným. Detailní analýza kostry Lucy naznačuje, že měla zlomené kosti v pravé paži, levém rameni, pravém kotníku a levém koleni. To jsou zranění, která odpovídají pádu z vyvýšeného místa, což s největší pravděpodobností byl nějaký strom. Prý ale netrpěla dlouho a brzy po zranění zemřela.

TIP: Lucy měla společnost. Před miliony let žil na stejném místě ještě další hominid

Jak to v podobných případech bývá, ne každý odborník s takovým závěrem souhlasí. Několik lidí, mezi nimiž je i objevitel Lucy Donald Johanson, upozorňuje na to, že většina prasklin v kostech Lucy vznikla až po její smrti. Podepsal se na nich proces fosilizace a také eroze v okolí místa vzniku fosilie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Texas, Austin

  • Zdroj fotografií: Marsha Miller, UT Austin.Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907