Jak zkoumat gravitaci a temnou energii? Odpovědi možná skrývá vesmírná nicota

23.08.2016 - Stanislav Mihulka

Ve vesmíru má smysl studovat nejen galaxie, ale i ohromné prázdnoty, které je obklopují


Reklama

Vědci stále hledají nové cesty, jak důkladně prozkoumat gravitaci a temnou energii, fenomény, na nichž závisí osud celého našeho vesmíru. Teď přišli s novou, pozoruhodnou strategií – chtějí prostudovat nicotu.

Mezinárodní tým badatelů uveřejnil studii, podle které dosáhli čtyřikrát přesnějšího měření uspořádání viditelné hmoty ve vesmíru, když analyzovali voidy, ohromné vesmírné prázdnoty. Tyto nezměrné prostory mívají průměr až stovky milionů světelných let a vyplňují prostor mezi galaxiemi, uspořádanými do vláken kosmické sítě.

TIP: Další krůček k pochopení tajemství temné hmoty: Proč nereaguje sama na sebe?

Vědci přirovnávají nový postup ke snaze zjistit víc o sýru ementálu studiem jeho dutin. A docela jim to vychází. V kosmických prázdnotách prakticky nic není – jsou plné temné energie, pokud tento stále velmi záhadný jev existuje. Přesto ale obsahují zajímavé informace, které mohou vědci využít.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Ohio State Univesity

  • Zdroj fotografií: Nico Hamaus, Universitäts-Sternwarte Münche

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907