Jak zlepšit zdraví ve stáří? Pozabíjet zombie buňky v těle!

22.03.2017 - Stanislav Mihulka

Zestárlé buňky jsou jako zombie. Ani živé, ani pořádně mrtvé

Zombie -<p>Skutečné zombie číhají v lidském těle</p>
Zombie -

Skutečné zombie číhají v lidském těle


Reklama

Představte si, že by existoval lék, jehož užíváním by bylo možné léčit nebo předcházet hned celé řadě chorob spojených se stářím. Prozatím je to science-fiction, ale vědcům se pomalu rýsuje cíl, na který by takový lék působil. Jsou to takzvané zestárlé buňky (anglicky senescent cells).

Když dojde k poškození buňky v těle stářím nebo jiným způsobem, tak se může sama zničit. Někdy to ale taková buňka neudělá a zůstane na svém místě. Stane se z ní zestárlá, neboli zombie buňka.

Zombie v těle

Zombifikované buňky už nefungují, jak by měly, ale naopak škodí okolním buňkám. Právě zestárlé zombie buňky zřejmě úzce souvisejí s rozvojem kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu, osteoartritidy nebo řady typů rakoviny. Takové buňky nejsou pořádně mrtvé ani pořádně živé, přesně jako zombie.

TIP: Potvrzeno: Pití borůvkové šťávy vylepšuje fungování mozku u seniorů

Pokud by se vědcům podařilo vymyslet léčbu, která v těle tyto zombie buňky zlikviduje, tak by to lidem značně vylepšilo kvalitu života ve stáří.

  • Zdroj textu:

    The Conversation

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907