Jak změřit sílu blesků? Pomůže archeologie úderů blesku

26.08.2016 - Redakce Tajemství vesmíru

Při zásahu blesku do země vznikají specifické geologické útvary fulgurity. Z nich pak lze vyčíst o blesku leccos zajímavého


Reklama

Jak se každý může přesvědčit na vlastní oči, blesky obsahují velké množství energie. Přitom ale není úplně snadné zjistit, kolik té energie vlastně je.

Vědci teď objevili nový způsob, jak odhadnout sílu blesků. Namísto obvykle měřené elektrické aktivity v ovzduší se zaměřili na místa úderu blesku, kde za příhodných podmínek vznikají takzvané fulgurity. Stačí je jenom objevit.

TIP: Ráj bouřek: Kde na světě uhodí nejčastěji blesk?

Pátrání po fulguritech je vlastně taková archeologie blesků. Fulgurity vznikají přímým zásahem bleskem do písku, případně půdy či hornin. Struktura fulguritu přitom vypovídá o povaze výboje, který ho vytvořil – hlavně pokud jde o množství energie dotyčného blesku.

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Ji-Elle / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příchod bělochů znamenal pro indiány šok. Hernán Cortés dobývá Tenochtitlán, hlavní město Aztéků.

Zajímavosti

Počty amerických a kanadských opeřenců se rychle ztenčují.

Věda
Reklama
Revue

Poslední zbytky horských deštných pralesů Sierra Madre v Guatemale a Mexiku jsou domovem mnoha kriticky ohrožených druhů živočichů a rostlin, mezi nimi i guanů horských.

Příroda

Analema složená ze snímků pořízených během roku 2015 ve městě Sulmona ve střední Itálii. Nejvyšší bod „osmičky“ tvoří sluneční kotouč zachycený 21. června, v den letního slunovratu, nejnižší pak 21. prosince, tedy na zimní slunovrat

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907