Jak změřit sílu blesků? Pomůže archeologie úderů blesku

26.08.2016 - Redakce Tajemství vesmíru

Při zásahu blesku do země vznikají specifické geologické útvary fulgurity. Z nich pak lze vyčíst o blesku leccos zajímavého


Reklama

Jak se každý může přesvědčit na vlastní oči, blesky obsahují velké množství energie. Přitom ale není úplně snadné zjistit, kolik té energie vlastně je.

Vědci teď objevili nový způsob, jak odhadnout sílu blesků. Namísto obvykle měřené elektrické aktivity v ovzduší se zaměřili na místa úderu blesku, kde za příhodných podmínek vznikají takzvané fulgurity. Stačí je jenom objevit.

TIP: Ráj bouřek: Kde na světě uhodí nejčastěji blesk?

Pátrání po fulguritech je vlastně taková archeologie blesků. Fulgurity vznikají přímým zásahem bleskem do písku, případně půdy či hornin. Struktura fulguritu přitom vypovídá o povaze výboje, který ho vytvořil – hlavně pokud jde o množství energie dotyčného blesku.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Ji-Elle / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907