Reklama


Jako dvě pomněnky: Úchvatné oči chlapce z Etiopie jsou důsledkem vzácné nemoci

04.01.2017 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Osmiletého chlapce jménem Abushe nelze přehlédnout. Důvodem jsou jeho neuvěřitelně modré oči. Jejich výjimečná barva je ale důsledkem vzácné genetické nemoci, která postihuje zhruba jednoho z 50 tisíc lidí na světě.

TIP: Modré, zelené, oříškové? Ve skutečnosti máme všichni oči hnědé 

Abushe trpí tzv. Waardenburgovým syndromem, vrozenou genetickou mutací, která má za následek poruchy sluchu, deformace obličeje s očima daleko od sebe a širokým nosem, narušenou pigmentaci kůže a očí. U lidí s Waardenburgovým syndromem je vyšší výskyt i dalších vrozených nemocí, jako jsou rozštěpy patra a rozštěpy páteře.

Většina z příznaků Waardenburgova syndromu se snad Abusheho netýká, i tak si kvůli svým očím vytrpěl své. Okolí jej označuje za monstrum a nadávky a bití zažívá Abushe častěji, než si dokážeme představit. Chlapec má přitom stejné sny jako každý kluk v jeho věku – žije se svou babičkou v třicetitisícovém městě Jinka v jižní Etiopii, má rád fotbal, obdivuje Messiho a sní o tom, že jednou bude hrát za Barcelonu.

  • Zdroj textu:

    ericlafforgue.com

  • Zdroj fotografií: Eric Lafforgue

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Trpasličí planeta Pluto na snímku americké sondy New Horizons

Vesmír

Po výcviku dokázali paviáni s velkou jistotou poznat slova, která neexistují

Příroda
Věda

Tento prazvláštní obr je považován za jednoho z nejohroženějších, nejunikátnějších a nejcennějších obojživelníků na světě. Ve své domovině je ale na pokraji vyhubení.

Věda

Přistání na řece Hudson patří k nejslavnějším v dějinách – zásluhou kapitánova manévru všech 155 lidí na palubě přežilo.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907