Jako mladá přišla o oko, dnes její bionické náhrady vracejí lidem sebedůvěru

08.12.2022 - Martin Reichman

V osmnácti přišla Sia Tchung při vážné autonehodě o jedno oko, svůj život poté zasvětila práci na výrobě netradičních očních náhrad


Reklama

V roce 2013 měla Sia Tchung (Xia Tong) vážnou dopravní nehodu, při které přišla o jedno oko. V té době jí bylo pouhých 18 let a úraz byl pro tak mladou a atraktivní dívku pořádnou ranou. Na svět okolo sebe ale nezanevřela – nechala si implantovat náhradu a ponořila se do studia medicíny se zaměřením na oční protetiku.

TIP: Okno do duše: Jak vznikají oční protézy?

Po dokončení školy začala Sia vyrábět nejrůznější oční náhrady – zpočátku hlavně pro sebe. Kromě standardních náhrad, které jsou k nerozeznání od pravých očí, si získala pozornost bionickými náhradami – očními implantáty, které svítí, blikají a umí měnit barvy. Podle Sia Tchung je důležité lidem ukázat, že ani vážný úraz nemusí znamenat vyloučení ze společnosti a ztrátu sebedůvěry. Nutno dodat, že se jí to daří skvěle.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907