Jako sůl na temném ubrusu: Hubbleův teleskop pořídil působivý snímek hvězdokupy ze souhvězdí Mečouna

03.01.2022 - Stanislav Mihulka

Dosluhující Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil efektní otevřenou hvězdokupu NGC 1755 ve Velkém Magellanově oblaku

<p>Malá elegantní hvězdokupa NGC 1755</p>

Malá elegantní hvězdokupa NGC 1755


Reklama

Nový vesmírný dalekohled Jamese Webba je už konečně ve vesmíru a míří na pozici, odkud bude pozorovat nesmírně vzdálené galaxie i poměrně blízké exoplanety. To ale neznamená, že by se jeho dosluhující předchůdce, Hubbleův vesmírný dalekohled, už na nic nezmohl. Stále posílá překrásné snímky vesmírných objektů.

Před Vánocemi publikoval tým Hubbleova dalekohledu snímek malé, ale velmi elegantní otevřené hvězdokupy NGC 1755. Ta je součástí Velkého Magellanova oblaku a společně s ním se nachází v exotickém souhvězdí Mečouna.

Pozorování hvězdokup

Otevřené hvězdokupy bývají v porovnání s kulovými hvězdokupami menší a obvykle obsahují mladší hvězdy. Platí to i pro hvězdokupu NGC 1755, která má průměr asi 120 světelných let. V otevřených hvězdokupách obvykle nacházíme podobné hvězdy. Zároveň se ale ukazuje, že v jedné a té samé hvězdokupě mohou být i hvězdy odlišných vlastností. Právě proto teď astronomové pozorují hvězdokupy Hubbleovým dalekohledem.

TIP: Nepravidelná galaxie ze souhvězdí Páva je třpytivou sbírkou hvězd

Hvězdokupy v Magellanových oblacích jsou také velmi užitečnými přírodními laboratořemi pro výzkum hvězd, protože je pozorujeme z relativní blízkosti. Díky výkonným přístrojům a optice Hubbleova dalekohledu jsou při takových pozorováních patrné jednotlivé hvězdy. Podle zástupců Evropské kosmické agentury, připomíná hvězdokupa NGC 1755 „blyštivé krystalky soli, rozsypané na temném ubrusu vesmíru“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907