Kdo by občas nezatoužil po neviditelnosti? Technologie, které jsme doposud znali jen z pohádkových a sci-fi příběhů, se ale pomalu stávají skutečností.
Do říše vědeckotechnických zázraků se lze již dnes vydat s maskovací technologií Quantum Stealth, kterou vyvinula kanadská společnost Hyperstealth. Jde o materiál, který je tenký jako papír, není drahý a jeho použití nevyžaduje žádný zdroj energie.
Vypadá to jako magie, ve skutečnosti ale štít s neviditelností využívá jednoduchý fyzikální princip, takzvaný Snellův zákon. Je to jeden ze základních zákonů, které popisují šíření vlnění, procházející lomem, tedy rozhraním mezi dvěma typy prostředí s různými optickými vlastnostmi, jako je například rozhraní mezi vodou a vzduchem.
TIP: Korýši ze širého oceánu používají k maskování nanotechnologii
Materiál ohýbá světelné paprsky takovým způsobem, že z druhé strany jsou vidět pouze věci, které jsou buď velmi blízko k povrchu štítu anebo naopak vzdálené od štítu. Z osoby, která takový štít drží, jsou zřetelně vidět pouze ruce, což přiznejme působí poněkud děsivým dojmem. Výhodou technologie Quantum Stealth je, že funguje nejen v oblasti viditelného světla, ale v poměrně velkém rozsahu spektra, od střední vlnových délek ultrafialového záření, až po infračervené záření.
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)