Paleontologové dokázali nemožné - vyčetli barvu křídel motýla, který žil před 200 miliony let
Už jsme našli mnoho rozmanitých fosilií. Obvykle ale vlastně nevíme, jak původně vypadaly. Máme k dispozici otisky, v lepším případě trojrozměrné fosilie nebo kosti. Ale pokud jde o tvary nebo barvy, většinou tápeme.
Někdy mají paleontologové štěstí. Když je zbarvení tvořené nepatrnými strukturami na povrchu těla, existuje šance, že se zachová i ve fosiliích. Čínským vědcům se nedávno povedlo prozkoumat strukturní zbarvení motýlů, kteří žili v období jury, tedy před 200 miliony let.
TIP: Duhové kuře: Malý dinosaurus zřejmě lákal partnery na pestré peří
Po důkladném prozkoumání šupinek vědci dospěli k závěru, že dávní motýli se kovově leskli v odstínech purpurové, krémové, hnědé a žluté. Vědci si rovněž všimli, že uspořádání šupinek na křídlech zkoumaných jurských motýlů bylo prakticky stejné, jako je u dnešních motýlů.
Chinese Academy of Sciences, Science Advances
Yang Dinhua ©
RevueSoutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)
VesmírMars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)
VálkaSamohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolny, CC0)