Jako kvazary se označují rádiově aktivní objekty, které nemají měřitelný rozměr, a vypadají tedy jako hvězdy – ostatně slovo „kvazar“ představuje akronym pro quasi-stellar radio source. Dnes jsou si vědci jisti, že se jedná o zástupce objektů zvaných AGN – tj. active galactic nuclei neboli aktivní galaktická jádra – v kosmologických vzdálenostech. K nejčastějším původcům rádiového záření patří procesy v akrečním disku v těsném okolí černé veledíry a v jádrech starých eliptických galaxií. Svítivost kvazarů pak i stokrát převyšuje celkovou svítivost galaxie typu Mléčné dráhy.
Jako blazar označujeme velmi kompaktní kvazar. Z okolí černé veledíry vystřelují relativistické polární výtrysky, které v případě blazarů směřují přímo k nám, proto u nich pozorujeme rychlou proměnnost. Záření podél výtrysků ještě zesilují relativistické efekty. K dalším zástupcům AGN se řadí tzv. Seyfertovy galaxie a rádiově tiché i hlasité galaxie.
Tajemství vesmíru 1-2/2015
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)