Jan Nepomucký: Z oddaného a pečlivého notáře uctívaným světcem

11.05.2016

Umučení Jana Nepomuckého -<p>Ačkoli Jan z Nepomuku měřil zhruba metr sedmdesát a na svou dobu byl nadprůměrně vysoký, kostru měl velmi jemnou. To byl zřejmě důvod, proč nepřežil mučení.Zemřel na následky krvácení do přední jámy lebeční</p>
Umučení Jana Nepomuckého -

Ačkoli Jan z Nepomuku měřil zhruba metr sedmdesát a na svou dobu byl nadprůměrně vysoký, kostru měl velmi jemnou. To byl zřejmě důvod, proč nepřežil mučení.Zemřel na následky krvácení do přední jámy lebeční


Reklama

Jan prý zemřel při mučení, při kterém nevyzradil Václavovi IV. zpovědní tajemství královny Žofie. Žárlivý král měl totiž manželku podezírat z nevěry. Když se Jan nepodrobil vůli panovníka, za trest jej nechal zabít.

Kariéra doktora Johánka 

Jan se narodil někdy po roce 1340 v trhové vesnici Pomuk v západních Čechách, která patřila ke klášteru cisterciáků. Jeho otec byl váženým německým rychtářem, matka pravděpodobně Češka, protože Jan mluvil plynně oběma jazyky. V  roce 1369 se stal veřejným notářem. Jak ukazují jeho zápisy, vedl si velmi pečlivě. Až pedantsky. Roku 1380 jej jmenovali farářem u sv. Havla na Starém Městě. Brzy poté se stal kanovníkem u sv. Jiljí. 

Na vyhlášené Padovské univerzitě získal titul doktora práv. Po návratu pracoval coby kanovník na Vyšehradě a zastával post arcijáhna pražské diecéze. Jan z Pomuku se nikdy nestal knězem, protože by se musel vzdát notářství. Proto přijal jen nižší svěcení a zůstal klerikem. Arcibiskup si ho vážil pro jeho profesionalitu a znalost církevních zákonů. Proto si jej vyvolil za svou pravou ruku na místo generálního vikáře.

Mladí spojenci, staří nepřátelé

Král a Jan z Jenštejna byli z počátku přátelé, ale pak je rozdělilo papežské schizma. Král ponižuje pražského arcibiskupa a snaží se osekat církevní pravomoci, jak může. Arcibiskup se snažil uhájit svou pozici za pomoci Jana z Pomuku, řečeného doktor Johánek. Kdyby tak tušil, že za ni zaplatí vlastním životem! Když roku 1393 po dalším střetu mezi Václavem a arcibiskupem dorazí králova družina k mostecké věži na Malé Straně, Jenštejn a jeho doprovod s úlekem zjišťují, že panovník je opilý a agresivní. Stačí jediná arcibiskupova poznámka a Václav se rozkřičí: „Tyto čtyři mi zatkněte!“ Ukazuje na Jenštejna a jeho nejbližší úředníky Johánka z Pomuku, Mikuláše Puchníka a Václava Knoblocha. Arcibiskup za pomoci svých panošů uteče z města. 

Zbylé zajatce si Václav nechává předvést do rychty na Starém městě. Odvedou je do mučírny. Chudáci, kteří přestáli šílené útrapy, musí napsat, že král s nimi zacházel slušně. Podepíší. Až na jednoho, doktora Johánka. Při mučení totiž upadá do agónie. Kam s nehybným tělem? Král nechává generálního vikáře svázat a po setmění, kolem deváté hodiny večer, hodit z Karlova mostu do Vltavy. Králův čin ale nezůstane utajen. Když 17. dubna najdou tělo rybáři, během chvíle se seběhne zástup Pražanů. 

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 2/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Cesta ke špicberskému souostroví byla velmi komplikovaná. Skutečné problémy však tehdy Italii teprve čekaly.

Zajímavosti
Zajímavosti

Dávné značky (ve výřezu) ve starém kostele měly chránit před čarodějnicemi a černou magií.

Věda
Vesmír
Historie

„Plavit se“ umí i gekoni

Indický oceán z Madagaskaru na Andamanské ostrovy přepluli před 6 miliony předci gekonů felsuma andamanská (Phelsuma andamanense). Na přírodním voru se plavili více než 5 000 kilometrů. Dnes jsou v Bengálském zálivu jedinými zástupci felsum. Jejich nejbližší příbuzní žijí stále v „domovině předků“ na jihozápadě Indického oceánu. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907