Na oběžnou dráhu zamířila nová japonská observatoř určená k mapování rentgenového záření neutronových hvězd a černých děr
S pětidenním zpožděním proti původnímu plánu odstartovala ve středu 17. února japonská raketa H-2A nesoucí zbrusu nový rentgenový teleskop. Hlavním úkolem nové observatoře Astro-H (Hitomi) bude studovat astrofyzikální objekty včetně černých děr a neutronových hvězd, výzkum netermického vesmíru a pozorování rozměrných vesmírných struktur.
Mise JAXA Astro-H je šestou z řady úspěšné série observatoří pracujících v rentgenovém záření. První družicí byla v roce 1979 mise Hakucho, posledním pokračovatelem pak Suzaku, která ukončila svůj provoz v loňském roce. Proti svému předchůdci nabídne Astro-H až 10× vyšší citlivost.
Astro-H bude zkoumat fyziku vysokoenergetických částic ve vesmíru pořizováním map ve vysokém rozlišení, které budou pokrývat energetické spektrum 0,3 až 600 keV. Satelit ponese sérii unikátních přístrojů:
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)