Japonské vlakové nádraží postavené kolem 700 let starého stromu

Přímo uprostřed vlakového nádraží v japonském Neyagawa stojí vzrostlý strom. Nic zvláštního, dalo by se říct. Podobně řešených staveb existují desítky a známe je i z Česka. Za příběhem zdejšího kafrovníku ale stojí více než úcta k přírodě. Hlavní roli v něm sehrály pověry a strach

15.02.2017 - Martin Reichman



Stanice Kayashima dnes představuje pro japonské město Neyagawa důležitou dopravní tepnu. Známá je ale také obrovským kafrovníkem stojícím uprostřed nádraží. V době výstavby stanice, v roce 1910, nepředstavoval voňavoučký listnáč velký problém. Město mělo sotva desetinu dnešní populace a vlaků jezdilo do Neyagawy pomálu. Vše se ale změnilo v 60. a 70. letech minulého století, kdy město zažívalo bouřlivý rozvoj a kapacita nádraží se ukazovala jako nedostatečná. V roce 1972 proto úřady rozhodly o přestavbě stanice a o pokácení překážejícího stromu. K tomu druhému ale naštěstí nikdy nedošlo.

Mezi místními se traduje, že dřevorubec, který se o poražení stromu pokusil, ulehl ještě téhož dne s vysokými horečkami. Jiný příběh zase popisuje posvátného bílého hada, který byl spatřen ve větvích a kolem kmenu stromu, či hustý kouř stoupající z větví obrovského kafrovníku.

Tak či tak, v roce 1973 úřady rozhodly o zachování stromu. Vznikly nové plány přestavby stanice, které umožnily prastarému kafrovníku, jehož stáří vědci odhadují na více než 700 let, zůstat na jeho místě. Jen díky tomu je dnes zdejší nádraží vyhledávanou turistickou atrakcí i pozitivním odkazem generacím příštím.

  • Zdroj textu

    city.neyagawa.osaka.jp

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci