Jazykovědma prozrazuje: Co jsou to pikle a proč se vlastně kují?

29.01.2021 - Markéta Gregorová


Reklama

Význam fráze „kout pikle“ známe asi všichni: Označuje se tak pletichaření a spřádání úkladů. Ovšem co konkrétně ony pikle jsou, to ví jen málokdo. Původem uvedeného spojení si totiž nejsou zcela jisti ani lingvisté. Jako nejvíc pravděpodobná se každopádně jeví souvislost se slovem „pikel“, které dřív odkazovalo k malé bodné zbrani.

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzala klika a proč je smůla pech?

Kdo kul pikel, ten si tedy doslova připravoval nástroj pro úkladnou vraždu. Díky kapesním rozměrům se zmíněná zbraň dala snadno ukrýt, proto se dobře hodila pro zákeřný útok. Dnes už se pikle samozřejmě kují pouze v přeneseném smyslu, takže takové intrikaření nemusí nutně nikoho sprovodit ze světa. 

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907