Jazykovědma prozrazuje: Co jsou to pikle a proč se vlastně kují?

29.01.2021 - Markéta Gregorová


Reklama

Význam fráze „kout pikle“ známe asi všichni: Označuje se tak pletichaření a spřádání úkladů. Ovšem co konkrétně ony pikle jsou, to ví jen málokdo. Původem uvedeného spojení si totiž nejsou zcela jisti ani lingvisté. Jako nejvíc pravděpodobná se každopádně jeví souvislost se slovem „pikel“, které dřív odkazovalo k malé bodné zbrani.

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzala klika a proč je smůla pech?

Kdo kul pikel, ten si tedy doslova připravoval nástroj pro úkladnou vraždu. Díky kapesním rozměrům se zmíněná zbraň dala snadno ukrýt, proto se dobře hodila pro zákeřný útok. Dnes už se pikle samozřejmě kují pouze v přeneseném smyslu, takže takové intrikaření nemusí nutně nikoho sprovodit ze světa. 

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907