Jazykovědma prozrazuje: Co spojuje pozdravy „čau“ a „servus“?

28.04.2022 - Markéta Gregorová


Reklama

Nejspíš byste správně odhadli, že neformální pozdrav „čau“ se do češtiny dostal z italštiny. Možná už ale nevíte, co přesně italské „ciao“ znamená. Jde o výraz odvozený z benátského pojmenování „schiavo“ pro sluhu či služebníka. Spojení sluhy a pozdravu není tak nelogické, jak by se na první pohled mohlo zdát.

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Kde se v češtině vzal pozdrav „ahoj“

Určitě jste si všimli, že ve starých filmech a knihách se slovem „služebník“ nebo „služebníček“ dřív zdravilo i u nás. Stejnou souvislost má pozdrav „servus“, používaný dnes spíš humorně než v původním slova smyslu. V latině totiž označuje sluhu či otroka. Ať už se tedy vítáme „servus“, nebo „čau“, v obou případech se nakonec vracíme k někdejšímu uctivému pozdravení „služebník“

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907