Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzal prevít?

20.06.2022 - Markéta Gregorová

Prevít je takový šikovný výraz pro případy, kdy o někom máme mizerné mínění, ale nehodláme se uchylovat k vulgarismům. Původně však mělo zmíněné slovo jiné použití než spílání někomu do neřádů.

<p>Prevét na hradě Kašperk. <em>(foto: Wikimedia Commons, Daniel Hub, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Prevét na hradě Kašperk. (foto: Wikimedia Commons, Daniel Hub, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Ve staré češtině zněla jeho podoba „prevét“, což vycházelo z latinské fráze „privatus locus“, tedy v doslovném překladu „soukromé místo“. A o jakém soukromém místě je řeč? O žádném jiném než o tom, kterému nyní eufemisticky říkáme „toaleta“.

TIP: Co jsou to pikle a proč se vlastně kují?

Prevét představoval primitivního předchůdce suchého záchodu, přičemž zachované exempláře si dodnes můžeme prohlédnout na některých hradech. Poznáme je jednoduše: Prevét je předsunutý výklenek v obvodové zdi sídla, kde se diskrétně ukrývá obyčejné sedací prkénko opatřené dírou.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907