Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzal prevít?

20.06.2022 - Markéta Gregorová

Prevít je takový šikovný výraz pro případy, kdy o někom máme mizerné mínění, ale nehodláme se uchylovat k vulgarismům. Původně však mělo zmíněné slovo jiné použití než spílání někomu do neřádů.

<p>Prevét na hradě Kašperk. <em>(foto: Wikimedia Commons, Daniel Hub, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Prevét na hradě Kašperk. (foto: Wikimedia Commons, Daniel Hub, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Ve staré češtině zněla jeho podoba „prevét“, což vycházelo z latinské fráze „privatus locus“, tedy v doslovném překladu „soukromé místo“. A o jakém soukromém místě je řeč? O žádném jiném než o tom, kterému nyní eufemisticky říkáme „toaleta“.

TIP: Co jsou to pikle a proč se vlastně kují?

Prevét představoval primitivního předchůdce suchého záchodu, přičemž zachované exempláře si dodnes můžeme prohlédnout na některých hradech. Poznáme je jednoduše: Prevét je předsunutý výklenek v obvodové zdi sídla, kde se diskrétně ukrývá obyčejné sedací prkénko opatřené dírou.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907